Jedynie prawda jest ciekawa


Bociany są bezpieczne. Zgadnijcie dzięki komu...

03.04.2014

Energetycy umieścili gniazda 164 bocianich rodzin z południowo-zachodniej Polski na specjalnych platformach, dzięki czemu ptaki są bezpieczne a sieciom nie grożą awarie spowodowane przez uszkodzone gniazda.

Na słupach energetycznych jest ich na tym obszarze blisko 1,5 tys. Niektóre takie domy" mogą ważyć nawet 2 tony.

"W naszym najbliższym otoczeniu ubywa wysokich drzew, nie ma już praktycznie dachów krytych strzechą. W związku z tym bociany coraz częściej na lokalizację gniazda wybierają słupy energetyczne" - powiedział podczas czwartkowej konferencji w Tarnowskich Górach ornitolog dr Jacek Betleja z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Wyjaśnił, że najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest umieszczenie na słupie specjalnej platformy, na której zbudowane będzie gniazdo. Zamontowana powyżej przewodów platforma zapewnia ptakom bezpieczeństwo, chroniąc je też przed drapieżnikami, np. kunami.

Bocianie gniazda rozrastając się z roku na rok mogą być bardzo ciężkie - największe ważą nawet dwie tony. Ich sąsiedztwo z liniami energetycznymi może być niebezpieczne dla ptaków i ich młodych; niesie też ze sobą ryzyko awarii sieci energetycznych.

Podczas konferencji w Tarnowskich Górach (Śląskie) poinformowano o pomocy, jakiej udzielają bocianom energetycy ze spółki Tauron Dystrybucja w ramach projektu "Bocian nasz".

"Każdego roku oczyszczamy gniazda i wynosimy na specjalne kojce, powyżej przewodów, którymi płynie energia. To z jednej strony pozwala młodym bocianom dorastać w bezpiecznym gnieździe, a z drugiej strony stanowi ważny element utrzymania sieci energetycznych w dobrym stanie technicznym" - wyjaśnił Marcin Marzyński ze spółki.

Firma organizuje również szkolenia dla swoich pracowników, aby wiedzieli, jak najlepiej opiekować się ptakami, jak profesjonalnie przygotować gniazdo i jak bezpiecznie umieścić je na platformie. Energetycy na co dzień współpracują z ornitologami i konsultują swoje działania. Kontuzjowane zwierzęta, np. młode, które wypadły z gniazda, przewożą do specjalistycznych ośrodków.

Jak przypomniał dr Betleja, Polska jest krajem, gdzie gniazduje największa część światowej populacji bocianów białych. Z naszego kraju pochodzi co czwarty ptak tego gatunku.

Spółka Tauron Dystrybucja działa na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego oraz powiatu dębickiego.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne tak.

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook