Jedynie prawda jest ciekawa


„Biochip” prawdę ci powie. O krowie...

25.02.2015

"Biochipy" mają nieustannie kontrolować stan zdrowia zwierząt oraz np. uprzedzać hodowcę, kiedy dana krowa ma się cielić.

Rewolucja technologiczna dociera do francuskich pastwisk. Jak czytamy na Interia.pl „już wkrótce krowy będą mogły wysyłać hodowcom SMS-y”. Wszystko dzięki pracy specjalistów z francuskiego instytutu Biopic, którzy opracowali "biochipy". Po wszczepieniu do organizmu zwierzęcia będą one regularnie przesyłać informacje o stanie zdrowia krów na smartfony rolników.

"Biochipy" mają nieustannie kontrolować stan zdrowia zwierząt oraz np. uprzedzać hodowcę, kiedy dana krowa ma się cielić. W tym celu będą one m.in. na bieżąco mierzyć zwierzętom temperaturę oraz sprawdzać poziom glukozy we krwi.

Glukoza ma jednocześnie dostarczać energii wszczepionym chipom. Wynalazcy z instytutu Biopic w Caen w Normandii zapewniają, że nie przyniesie to zwierzętom żadnej szkody.

Rolnik o stanie zdrowia swojej krowy będzie wiedział wszystko, po spojrzeniu na ekran smartfona. Znajdą się tam wszystkie ostrzeżenia. Raz dziennie dostanie też regularny bilans stanu zdrowia wszystkich krów ze swojego stada. Specjaliści z instytutu Biopic zapowiadają również opracowanie podobnego systemu dla koni.

ez
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 2. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 3. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 4. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 5. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 6. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 7. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 8. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook