Jedynie prawda jest ciekawa


Bieg Paryż - Tokio w podzięce

02.08.2012

Trzej Japończycy, w tym 71-latek, zakończyli ponad roczny bieg, który przedsięwzięli, by podziękować światu za pomoc, jaką Japonia otrzymała po potężnym trzęsieniu ziemi i tsunami w 2011 roku, które doprowadziło do katastrofy w elektrowni atomowej.

Trójka, którą prowadził 71-letni Kenichi Hatori, szef jednej z największych w Japonii firm sprzedaży używanych samochodów, została powitana uroczyście przez kilkaset osób w Tokio.

Hatori, jego 28-letni syn Akihito i trzeci biegacz, 50-letni Takenobu Sugama, opuścili Paryż 25 lipca 2011 roku, w trzy miesiące po trzęsieniu ziemi i tsunami; w ich wyniku zginęło lub było zaginionych co najmniej 21 tysięcy osób, doszło też do awarii w elektrowni atomowej w Fukushimie.

Trzej mężczyźni pokonali w sumie ok. 13 350 km przemierzając 14 państw Europy i Azji, robiąc przeciętnie 40 km dziennie. Jeden dzień w tygodniu odpoczywali. Na początku lipca przybyli do Pekinu, skąd do Japonii dopłynęli już promem.

Przez całą drogę trójce towarzyszył samochód pomocniczy, na którym widniał wielki napis w językach angielskim i francuskim: "Dziękujemy za waszą dobroć wobec Japonii".

"Biegliśmy, by wyrazić światu naszą wdzięczność" - powiedział Hatori dziennikarzom. Zaznaczył, że po drodze byli serdecznie pozdrawiani i dopingowani przez ludzi. "Mam nadzieję, że nasza odyseja będzie sprzyjać przyspieszeniu odbudowy  zdewastowanych terenów"

Wuj/PAP

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook