Jedynie prawda jest ciekawa


Biały Dom nie do zwiedzania

08.03.2013

Biały Dom zamyka od tego weekendu swe drzwi dla uczestników bardzo popularnych wycieczek. Republikanie są oburzeni, a rzecznik prezydenta Baracka Obamy winą obarcza Kongres, który pozwolił na cięcia.

- Jesteśmy rozczarowani tą decyzją; byłoby znacznie lepiej, gdyby Kongres podjął działania, by opóźnić cięcia budżetowe - mówił w piątek na konferencji prasowej rzecznik prezydenta Obamy, Jay Carney.

Chodzi o popularnie zwane "sekwestrem" automatyczne cięcia w budżecie federalnym w wysokości 85 mld dolarów. Ponieważ Republikanie i Demokraci w Kongresie nie porozumieli się w sprawie alternatywnego sposobu redukcji długu USA, cięcia te zaczęły wchodzić w życie od 1 marca.

Biały Dom tłumaczy, że z powodu cięć wszystkie agencje muszą szukać oszczędności, w tym także służby zajmujące się bezpieczeństwem. - Służby przedstawiły nam do wyboru różne opcje - od anulowania wycieczek dla zwiedzających po przymusowe bezpłatne urlopy i cięcia godzin nadliczbowych. (...) Biały Dom zdecydował, że, niestety, musimy czasowo zawiesić wycieczki - powiedział Carney.

Ogłoszona we wtorek decyzja spowodowała protesty, m.in. uczniów i studentów, którzy mieli już zaplanowane na marzec zwiedzanie Białego Domu. Te wycieczki cieszą się tak dużą popularnością, że trzeba je rezerwować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Czasem zwiedzający "przypadkiem" trafiają na samego prezydenta bądź Pierwszą Damę, co jeszcze zwiększa atrakcyjność zwiedzania.

Na decyzję o zawieszeniu wycieczek bardzo krytycznie zareagowali też Republikanie. - To infantylne i nieuczciwe - napisał na Twitterze Newt Gingrich, były przewodniczący Izby Reprezentantów, który startował w prezydenckich prawyborach Republikanów. Dodał, że wycieczki dla zwiedzających kosztują budżet federalny mniej niż kosztowne weekendy prezydenta z przyjaciółmi, jak np. na Florydzie w ubiegłym miesiącu. Zdaniem Gingricha za środki na weekend golfowy na Florydzie można by utrzymać Biały Dom otwarty dla zwiedzających przez miesiące. Republikanin z Teksasu Louie Gohmert zaproponował nawet przyjęcie ustawy zakazującej prezydentowi drogich weekendów na koszt państwa, dopóki wycieczki po Białym Domu nie zostaną wznowione.

Przewodniczący Izby Reprezentantów, Republikanin John Boehner, powiedział, że mimo cięć Kongres jest wciąż otwarty dla turystów.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook