Jedynie prawda jest ciekawa


Białorusini walczący na Donbasie wspominają Powstańca Styczniowego

05.02.2015

Po ukraińskiej stronie walczy wielu białoruskich ochotników.


Białoruscy ochotnicy, walczący po ukraińskiej stronie na Donbasie, umieścili w Internecie krótki film. Na nagraniu widać 3 zamaskowanych mężczyzn, ubranych w wojskowe mundury, noszących wstążki z białoruską biało-czerwono-białą flagą narodową.

Ta biało-czerowno-biała flaga i godło litewskiej Pogoni to symbole białoruskiej opozycji, walczącej z reżimem Łukaszenki.

Widoczni na nagraniu mężczyźni zwracają się do swoich rodaków w kraju i przypominają im o rocznicy urodzin Konstantego Kalinowskiego, uważanego za bohatera narodowego Białorusi, powstańca styczniowego, który został zabity przez władze carskie.

https://www.youtube.com/watch?v=VMe1yJ2B4j8

Mężczyźni widoczni na filmie, to białoruscy ochotnicy wspierający Ukrainę w walce z rosyjskimi terrorystami na wschodzie kraju. Służą w batalionie „Pogoń” składającym się z Białorusinów. Na Ukrainie walczy też białoruska sotnia im. Bułaka-Bałachowicza.

Mly/belsat.eu

fot. YouTube

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook