Jedynie prawda jest ciekawa


Będzie śledztwo ws. znieważenia premier

30.03.2016

Czy w stenogramie z posiedzenia Sejmu zapisano prawdziwe brzmienie wypowiedzi, która padła w trakcie grudniowego przemówienia premier ws. budżetu? Prokurator zauważył "istotne rozbieżności" między nagraniem, a jego zapisem. Biegły je odsłuchuje i sprawdza, czy ktoś z sali powiedział obraźliwe słowa pod adresem Beaty Szydło – donosi portal „tvn24.pl”.

Według portalu prokurator zauważył istotne rozbieżności między nagraniem z posiedzenia Sejmu, na którym miały paść sporne słowa, a stenogramem. Powołał biegłego z zakresu fonoskopii z listy Sądu Okręgowego w Warszawie w celu ustalenia rzeczywistego brzmienia wypowiedzi w tle przemówienia premier w Sejmie.

„Obecnie oczekujemy na tę opinię” - tłumaczy Michał Dziekański, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Od 18 stycznia trwa śledztwo w sprawie znieważenia premier Beaty Szydło. Według autora zawiadomienia (osoba fizyczna – przyp. red.) miało do tego dojść 15 grudnia.

W czasie przemówienia szefowej rządu z sali plenarnej miały paść czyjeś wulgarne słowa "j***ć Szydło". Jednak w oficjalnym sejmowym stenogramie zapisano "jest wam przykro". Wystąpienie premier dotyczyło budżetu. Na dostępnym na internetowych stronach Sejmu zapisie z tego posiedzenia faktycznie słychać - według portalu -słowa, które można odebrać jako wulgarne. Miały one paść po słowie "problemy" w tym fragmencie wystąpienia premier:

„Powinniśmy wszyscy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy Polacy, którzy wydali werdykt w wyborach parlamentarnych, opowiadając się za zmianą dotychczasowego sposobu uprawiania polityki, traktowania obywateli przez rządzących, czy Polacy, którzy byli do tej pory przez osiem lat lekceważeni, nie były dostrzegane ich problemy… (…)”.

W sejmowym stenogramie skrupulatnie odnotowano wszystkie wypowiedzi posłów obecnych wtedy na sali plenarnej. „Przy wielu z nich odnotowano także, kto jest autorem poszczególnych słów. Jednak pracownicy Sejmu przygotowujący stenogram, usłyszeli coś innego od osoby składającej zawiadomienia do prokuratury. Zamiast "j***ć Szydło" zanotowali "jest wam przykro". Nie podano, kto miał je wypowiedzieć” - twierdzi „tvn24.pl”. Po publikacji portalu na początku lutego, w "Faktach po Faktach" rzecznik rządu Rafał Bochenek nazwał sprawę "zupełnie banalną i śmieszną".

„Potępiamy takie działanie prokuratury” - powiedział wtedy rzecznik rządu. Zdaniem „tvn24.pl” gdyby się okazało, że któryś z posłów czy z osób obecnych na sali plenarnej rzeczywiście wypowiedział takie wulgarne słowa pod adresem Beaty Szydło, a prokurator uznał to za znieważenie, to za takie przestępstwo może grozić kara grzywny, a nawet do roku pozbawienia wolności.

Ryb, tvn24.pl

Fot. [PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook