Jedynie prawda jest ciekawa


Będzie odstrzał łosi?

04.06.2014

Łosiom zagrozi śmiertelne niebezpieczeństwo. I to dosłownie. Od 1 września tego roku do 30 listopada przyszłego przywrócić polowania na te zwierzęta w wybranych województwach.

Czasowe polowania miałyby się odbywać na terenie województw: podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, a także na wschód od Wisły: w kujawsko-pomorskim, pomorskim i mazowieckim.

Taką możliwość ma wprowadzić zmiana w rozporządzeniu ministra środowiska z 2005 r. w sprawie okresów polowań na zwierzęta łowne. Ministerstwo zamieściło na swojej stronie internetowej projekt tych zmian. Został on rozesłany z końcem maja m.in. do marszałków i wojewodów, izb rolniczych, organizacji ekologicznych, Polskiego Związku Łowieckiego, Państwowej Rady Ochrony Przyrody.

- Uwagi do projektu można zgłaszać do ministerstwa do 10 czerwca. Jeszcze nie wiadomo, kiedy decyzja zostanie podjęta - powiedział rzecznik ministerstwa Paweł Mikusek. Po konsultacjach

projekt trafi do uzgodnień międzyresortowych, a potem także do komisji prawnej Rządowego Centrum Legislacji.

Łosie są zwierzętami łownymi, ale od 2001 r. chroni je moratorium na odstrzał. Według resortu odstrzał łosi jest teraz możliwy z powodu wzrostu populacji tych zwierząt. W momencie wprowadzania moratorium łosi było 2 tys. 70 sztuk, obecnie jest ponad 13,7 tys. Wzrasta również skala szkód przez nie powodowanych w uprawach leśnych, oraz liczba wypadków drogowych z ich udziałem. Podano też, że w 2013 r. na terenach, gdzie ma być przywrócony odstrzał, Skarb Państwa wypłacił za szkody powodowane przez łosie ponad 1,4 mln zł, a w całej Polsce było to blisko 2,2 mln zł. Z uzasadnienia wynika też, że np. w ostatnich latach w Warmińsko-mazurskim doszło do 72 wypadków z udziałem łosi, a w Lubelskiem - do 98.

- To wystarczające podstawy do przywrócenia łowieckiego użytkowania populacji łosia na tych terenach - argumentuje ministerstwo.

Jak tłumaczy resort, polowania na łosie mają być dopuszczone w miejscach, gdzie - według danych z liczenia - jest nie mniej niż pięć łosi na tysiąc hektarów terenów leśnych lub bagiennych. Liczbę łosi, które będą mogły być upolowane określą plany łowieckie. Plany opiniują samorządy, nadleśnictwa, Lasy Państwowe, a tam, gdzie nadleśnictwa graniczą z parkami narodowymi – dyrektorzy tych parków.

Projekt zakłada również, że po 1 stycznia 2017 roku łosie miałyby być objęte całkowitą ochroną. Ministerstwo zaznacza jednak, że gdyby po inwentaryzacji łowieckiej łosi w marcu 2016 r. okazało się, że nie widać negatywnego wpływu polowań na liczebność tych zwierząt, "zasadne będzie rozważenie możliwości wprowadzenia terminowego lub bezterminowego wykonywania polowań na łosie na ustalonych obszarach".

O odstrzały łosi wnioskowała m.in. Podlaska Izba Rolnicza. Jej prezes Grzegorz Leszczyński powiedział, że zmiany, które proponuje ministerstwo "idą w dobrym kierunku".

- Projekt popieramy, szkoda, że jest tak późno. Powinien też dotyczyć innych zwierząt, np. Bobrów - powiedział.

Zespół naukowców, którzy kilka lat temu przeprowadzili badania i opracowali na zlecenie ministerstwa strategię gospodarowania populacją łosia, napisali teraz do ministerstwa, że owszem widzą łosia jako zwierzę łowne, ale nie podoba im się to, co proponuje minister. Szef tego zespołu dr hab. Mirosław Ratkiewicz z Uniwersytetu w Białymstoku powiedział, że naukowcy nie zgadzają się, by odstrzał prowadzono według metod sprzed moratorium, a tak proponuje minister. Wprowadza tylko małą korektę. Zdaniem naukowców to źle się skończy dla łosia, gdyż załamie się jego liczebność.

Naukowcy uważają, że działania powinny być podejmowane lokalnie, bo tylko w niektórych miejscach łosi jest dużo. Zaznaczyli też, że nie wzięto pod uwagę warunków atmosferycznych, np. mroźne zimy są zabójcze dla łosi.

Naukowcy twierdzą też, że można rozwiązać problem szkód w uprawach, trzeba tylko dostosować metody stosowane w gospodarce leśnej do obecności łosia. Przypomnieli, że udało się zmniejszyć liczbę wypadków drogowych, bo odkrzaczono pobocza przy drodze Białystok-Ełk w Podlaskiem, gdzie łosi jest dużo.

Dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży dr hab. Rafał Kowalczyk powiedział, że wierzy w rozsądek leśniczych i myśliwych. Podkreślił, że należy też brać pod uwagę, iż są takie miejsca, jak ostoja łosia: Bagna Biebrzańskie, gdzie obserwowana jest duża śmiertelność naturalna tych zwierząt, a populacja - mimo dużej liczebności - jest słaba, łosie są w gorszej kondycji. Uważa, że np. Wokół Biebrzańskiego Parku Narodowego powinna istnieć ochronna strefa buforowa, wolna od polowań, by wpływ na łosie był ograniczony.

PAP

[FOTO: freeimages.com]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook