Jedynie prawda jest ciekawa


Bariści z powołania

30.10.2017
kawa
Bariści z powołania

Siedmiu utalentowanych baristów, widowisko na wysokim poziomie i mnóstwo aromatycznej kawy. Tak, w skrócie, można podsumować pierwszy finał Starbucks Barista Championship 2017, który zakończył się we Wrocławiu.

Reprezentanci siedmiu krajów rywalizowali ze sobą podczas zawodów zorganizowanych wczoraj we Wrocławiu. Wśród uczestników finału znaleźli się reprezentanci wszystkich rynków, w których wrocławska spółka AmRest jest operatorem marki Starbucks, w tym: na-Maria Alexandra Dumitru z Rumunii, Lisa Mu z Niemiec, Tamás Simárszki z Węgier, Sebastian Charęza z Polski, Sandra Moravská ze Słowacji, Katka Drholcová z Czech oraz Teodora Bayraktarova reprezentantka Bułgarii.

Zadaniem finalistów podczas wrocławskich zawodów, było przede wszystkim zaprezentowanie swoich umiejętności w trzech, podstawowych konkurencjach. Podczas Barista craft – bariści przygotowywali napój z wybranym przez siebie motywem latte art (serce, rozeta, tulipan, łabędź), opowiadając dodatkowo o tym, jaki jest ich przepis na idealną kawę. Następnie jury oceniało wykonanie tzw. Coffee Tastingu, czyli umiejętność baristów do przygotowania degustacji kawy metodą french press. Podczas tego zadania uczestnicy mieli doskonałą okazję do wykazania się swoją wiedzą na temat kawy. Ostatnia konkurencja zatytułowana My Journey, miała na celu lepsze poznanie wszystkich uczestników. Podczas rozmowy z finalistami, przedstawiciele jury zadawali baristom dodatkowe pytania na temat ich pasji do kawy i pracy za barem, chęci rozwoju swoich umiejętności oraz ich planów na przyszłość związanych z zawodem.

Najlepsza baristka Starbucks wykazała się nie tylko umiejętnością przygotowywania napojów i obszerną wiedzą na temat kawy, ale przede wszystkim oczarowała jury i publiczność swoją ogromną pasją.

Kiedy ludzie ze Starbucks się spotykają, to wspólna pasja do kawy wyzwala w nas mnóstwo energii i radości, co było widać nie tylko na dzisiejszym finale, ale na każdym etapie zawodów. Myślę, że to dzięki temu tak wiele się od siebie nawzajem uczymy – mówiła Lisa Mu z Niemiec, zwyciężczyni Starbucks Barista Championship 2017.

Całe wydarzenie było otwarte dla publiczności. W trakcie zawodów przybyli Goście mieli okazję wziąć udział w degustacji kawy prowadzonej przez Coffee Masterów Starbucks, pokazach alternatywnych metod parzenia kawy oraz poznać tajniki pracy baristów w jednej z najbardziej popularnych sieci kawiarni na świecie.

Nagrodą dla zwyciężczyni jest kilkudniowy wyjazd do Seattle, miasta od początku związanego z marką, w którym w 1971 roku powstała pierwsza kawiarnia.

Organizowany co roku turniej skupia najlepszych baristów Starbucks z różnych krajów, którzy poprzez współzawodnictwo doskonalą swoje techniki i rozwijają wiedzę o kawie. Starbucks Barista Championship to przede wszystkim szansa na wymianę doświadczeń i dobrą zabawę z ludźmi, których łączy pasja do kawy. W tym roku międzynarodowy finał po raz pierwszy odbył się w Polsce, w SIEMACHA Spot we wrocławskim C.H. Magnolia, skupiając baristów z rynków, gdzie operatorem marki jest spółka AmRest.

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook