Jedynie prawda jest ciekawa


Bank Wielkopostny

22.02.2012

Bank Wielkopostny - ewangelizacyjna inicjatywa Archidiecezji Lubelskiej i Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo w Lublinie - rozpoczął działalność już po raz 12.; akcja polega na zgłaszaniu postanowień na Wielki Post i duchowym wspieraniu potrzebujących.

Postanowienia, jako swego rodzaju lokaty, składane są na odpowiednich formularzach. Mogą nimi być na przykład powstrzymanie się od picia alkoholu czy palenia papierosów, pomoc osobom starszym bądź chorym, modlitwy, wyrzeczenie się na pewien czas oglądania telewizji czy gier komputerowych. Potrzebujący wsparcia też składają odpowiednie wnioski, i zaciągają kredyt, prosząc o modlitwę. Ich wnioski mogą dotyczyć poważnych spraw życiowych, ale też codziennych kłopotów.

"W ten sposób następuje duchowa wymiana dóbr. Ludzie, którzy się nie znają, stają się dla siebie ważni i potrzebni. Użycie języka bankowego może ułatwić zrozumienie spraw duchowości" - powiedział inicjator przedsięwzięcia ks. Mirosław Ładniak.

"Ta akcja przypomina, że każdy powinien podjąć zobowiązanie na Wielki Post, umieć wyrzec się czegoś, by zrozumieć, co jest naprawdę w życiu ważne. Z duchowego dobra zadeklarowanych ofiar mogą korzystać ci, którzy potrzebują wsparcia i wierzą w potęgę modlitwy" - dodał.

Bank Wielkopostny działa corocznie od Środy Popielcowej do Wielkanocy. Po raz pierwszy uruchomiony został w 2012 r. Jego centrala jest w Lublinie przy Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo, a oddziały powstają przy parafiach, szkołach, organizacjach społecznych. "Nie prowadzimy statystyk, ale to już jest duży ruch, oddziały powstają w całym kraju, a także poza jego granicami, m.in. na Ukrainie, w Irlandii i Norwegii" - dodał ks. Ładniak.

Wszystkie informacje i materiały potrzebne do założenia oddziału Banku Wielkopostnego znajdują się na stronie internetowej www.bankwielkopostny.pl.

PAP
[fot. bankwielkopostny.pl]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook