Jedynie prawda jest ciekawa


Australijską muchę nazwano imieniem Beyonce

17.01.2012

Pokryta złocistymi włoskami rzadka australijska mucha została nazwana na cześć Beyonce, amerykańskiej gwiazdy popu - informuje "Australian Journal of Epidemiology".

Scapthia (Plinthia) beyoncae ma na brzusznej części ciała gęste, złociste włoski. Naukowcy tłumaczą, że podobnie jak piosenkarka, owad ma krągłe kształty i się błyszczy. Na świecie jest ogółem około 4400 gatunków bąków, które uważa się zwykle za uciążliwe szkodniki. Jednak latając z kwiatka na kwiatek odgrywają ważna rolę w zapylaniu roślin. Skrzydlata Beyonce lubi kwiaty eukaliptusa i drzewa herbacianego.

Scapthia (Plinthia) beyoncae została po raz pierwszy zaobserwowana w roku 1981 - czyli wtedy, gdy urodziła się piosenkarka. Jednak dopiero teraz została tak nazwana. Wszystkie trzy znane naukowcom okazy to samice.

Nadawanie nowym gatunkom nazw na cześć sławnych ludzi ma długą tradycję. Jeden z gatunków ślepych, jaskiniowych chrząszczy nazwano przed II wojną światową od imienia Adolfa Hitlera (Anophthalmus hitleri).

Ostatnio tego rodzaju zaszczyt spotkał muzyków Stinga (żaba Hyla stingi),Davida Bowie(pająk Heteropoda davidbowie), Marka Knopflera (kopalny dinozaur Masiakasaurus knopfleri). nieżyjącego Franka Zappę (pająk Pachygnatha zappa) i Roya Orbisona (chrząszcz Orectochilus orbisonorum) oraz trzech polityków George'a W. Busha, Dicka Cheneya i Donalda Rumsfelda (chrząszcze z rodzaju Agathidium - A. bushi, A. cheneyi i A. rumsfeldi). George W. Bush przekazał oficjalne podziękowania.

Także fikcyjne postacie mogą być inspiracją dla nadających nazwy uczonych, o czym świadczy przykład jaskiniowego chrząszcza nazwanego od imienia bohatera tolkienowskiego "Władcy pierścieni"  (Gollumjapyx Smeagol). Są też osy o imionach postaci z "Gwiezdnych Wojen" (Polemistus chewbacca, Polemistus vaderi, i Polemistus yoda).

PAP

[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook