Jedynie prawda jest ciekawa


Atomowa atrakcja w Fukushimie

21.02.2013

Czy pozostałości elektrowni atomowej w Fukushimie zostaną przekształcone w atrakcję turystyczną, która przyciągnie zwiedzających i będzie ostrzeżeniem dla przyszłych pokoleń?

Z takim pomysłem wystąpiło siedmiu japońskich intelektualistów. Mają oni zamiar rozpocząć na Twitterze i w prasie dyskusję na temat udostępnienia elektrowni atomowej turystom. Ich zdaniem Japonia już teraz musi zdecydować o tym, jak Fukushima będzie wyglądać za 25 lat.

- Jeśli chcemy zachować pamięć, nie możemy zburzyć ośrodka w Fukushimie - przekonywał jeden z pomysłodawców, profesor filozofii na tokijskim Uniwersytecie Waseda, Hiroki Azuma. - Elektrownia będzie nam lepiej służyła jako atrakcja turystyczna, gdzie ludzie z całego świata będą mogli uczyć się z historii.

Grupa intelektualistów, w której skład wchodzą m.in. socjolog Hiroshi Kainuma i architekt Ryuji Fujimura, spotkała się ostatnio w Tokio, żeby przedyskutować szczegóły projektu. Zastanawiali się nad tym, co powinni zobaczyć turyści w elektrowni i w jej okolicach. Jednym z postulatów było ukazanie, jak wyglądało życie prefektury Fukushima przez katastrofą.

Według pomysłodawców w przyszłości Fukushima mogłaby trafić na listę światowego dziedzictwa UNESCO, podobnie jak Pomnik Pokoju w Hiroszimie, na którą w 1945 roku spadła pierwsza bomba atomowa.

Opinia publiczna przyjęła propozycję z mieszanymi uczuciami. Jak zaznacza dziennik "Asahi", pomysł podzielił również mieszkańców terenów dotkniętych katastrofą. Cześć z nich poparła inicjatywę, ale pojawiły się również głosy, że sprawa jest zbyt świeża, a odkażanie terenu jeszcze się nie zakończyło.

11 marca 2011 roku w wyniku trzęsienia ziemi o sile 9 w skali Richtera i wywołanej nim gigantycznej fali tsunami w elektrowni Fukushima I nastąpiła awaria reaktorów. Doszło do znacznej emisji substancji promieniotwórczych. Była to największa katastrofa atomowa od czasów wypadku w Czarnobylu w 1986 roku.

PAP/JKUB

[fot. wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook