Jedynie prawda jest ciekawa


Asystentka Goebbelsa: Nie wiedziałam nic o Holocauście

16.08.2016

Brunhilde Pomsel ma dziś 105 lat. Była sekretarką szefa propagandy III Rzeszy.

Na festiwalu filmowym w Monachium zaprezentowano film „A german life”, który opiera się na wielogodzinnej rozmowie autorów z sekretarką Josepha Goebbelsa, niemieckiego zbrodniarza odpowiedzialnego za propagandę III Rzeszy.

Brunhilde Pomsel od 1942 roku pracowała jako asystentka Goebbelsa. Dziś ma 105 lat i mówi, że o jej szefie „naprawdę nie można było powiedzieć o nim nic złego”.

Gdy Niemcy mordowali Żydów, Polaków i przedstawicieli innych narodów, Pomsel zarabiała ogromne pieniądze i prowadziła spokojne życie. Przekonuje, że nie miała pojęcia o Holocauście. „Dziś nikt nam nie wierzy, wszyscy uważają, że musieliśmy coś wiedzieć. Ale my nie mieliśmy pojęcia. Wszystko było tajne” – mówi Pomsel. Twierdzi, że o zbrodniach, za które odpowiedzialność ponosił również jej szef, dowiedziała się dopiero po wojnie, gdy opuściła radziecki obóz jeniecki.

Kariera w III Rzeszy nie przeszkodziła Pomsel w znalezieniu pracy w nowych Niemczech. Po wojnie została asystentką dyrektora programowego jednej ze stacji telewizyjnych. Do końca pracy zawodowej mogła liczyć na dobre wynagrodzenie, które przeznaczała m.in. na podróże po świecie.

Mly/rmf24.pl

Fot. [Wikimedia Commons]

 

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook