Jedynie prawda jest ciekawa


Argentyna-Niemcy. Derby dwóch papieży

10.07.2014

Czy finał Niemcy - Argentyna na mundialu będzie kolejną okazją do spotkania papieża Franciszka i jego emerytowanego poprzednika Benedykta XVI - zastanawiają się watykaniści.

Włoskie media nazywają niedzielny finał "watykańskim derby".

To będzie, przypomina się, pojedynek reprezentacji ojczyzny emerytowanego papieża, który niezbyt interesuje się piłką nożną, z drużyną kraju jego następcy, wielkiego miłośnika futbolu i kibica klubu San Lorenzo z Buenos Aires, a w młodości piłkarza.

Media zauważają, że tak jak jeszcze niespełna półtora roku temu nie do wyobrażenia były spotkania i obecność dwóch papieży w Watykanie - urzędującego i emeryta, tym bardziej trudno było przewidzieć, że drużyny ich krajów zmierzą się ze sobą w finale mistrzostw świata. To sytuacja tak wyjątkowa, jak wszystko, co wydarzyło się w zeszłym roku za Spiżową Bramą - komentują.

Należy spodziewać się mniej lub bardziej oficjalnych komentarzy z Watykanu na temat tego niezwykłego finału, choć jest raczej niezbyt prawdopodobne, aby Franciszek i Benedykt XVI zasiedli razem w niedzielę do wspólnego oglądania meczu.

Już wcześniej Franciszek kilka razy komentował wiadomości z mistrzostw świata w Brazylii. Przed meczem Szwajcaria - Argentyna w rozmowie z żołnierzami Gwardii Szwajcarskiej zażartował: "to będzie wojna". Powiedział, że nie może przyjść do ich koszar na wspólne oglądanie pojedynku. Kiedy Kolumbia odpadła z rozgrywek, mówił z uśmiechem duchownym z tego kraju, że składa im "wyrazy współczucia".

Papież pytany w wywiadzie prasowym o to, komu kibicuje na mundialu, odparł: "Naprawdę nikomu.

Obiecałem prezydent Brazylii, że pozostanę neutralny".

Misję "łącznika" między Franciszkiem a Benedyktem XVI z okazji piłkarskiego finału może odegrać arcybiskup Georg Gaenswein, który jest fanem piłki. Niemiecki duchowny jest osobistym sekretarzem emerytowanego papieża i jednocześnie prefektem Domu Papieskiego u Franciszka.

Na pewno Puchar Świata zdobędzie ojczyzna papieża - zauważa się żartobliwie w komentarzach nie wskazując, o którego z nich chodzi.

Argentyńscy kibice, podała prasa, przywieźli do Brazylii karnawałowe maski – podobizny Franciszka.

Katolickie media w Niemczech przypominają zaś słowa Josepha Ratzingera sprzed lat, gdy jeszcze jako arcybiskup Monachium wypowiadał się na temat piłki nożnej, widząc w niej "współistnienie pod znakiem dyscypliny" i podkreślał, że "jedenastka musi być jednością".

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook