Jedynie prawda jest ciekawa


Archiwum Tarkowskiego wrócił do Rosji

29.11.2012

Prywatne archiwum wybitnego rosyjskiego reżysera Andrieja Tarkowskiego (1932-86) sprzedano na aukcji Sotheby's za 2,4 mln USD (1,5 mln funtów) z piętnastokrotnym przebiciem w stosunku do ceny wywoławczej (80-100 tys. funtów).

Nabywcą są władze regionu Iwanowo (na północny wschód od Moskwy), skąd pochodził reżyser. Intencją nabywców jest zachowanie archiwum reżysera w miejscowym muzeum, gdzie będzie wystawione na widok publiczny.

Zmarły na emigracji w Paryżu Tarkowski uważany jest za "poetę kina", najwybitniejszego reżysera rosyjskiego od czasów Siergieja Eisensteina. Ingmar Bergman powiedział o nim, że "stworzył nowy język filmu". Jego filmy, zwykle intelektualnie stymulujące, długie, których akcja rozwija się wolno, sytuują się na czele różnych rankingów.

205 minutowy "Andriej Rublow" uznany został przez "Guardiana" za najlepszy film artystyczny w historii kinematografii. Film nagrodzony na międzynarodowych festiwalach stał się przyczyną trudności reżysera z cenzurą. Przez wiele lat nie wolno go było w ogóle pokazywać, a później tylko wybranej, klubowej publiczności.

W ostatnim rankingu British Film Institute przeprowadzanym raz na 10 lat, trzy filmy Tarkowskiego znalazły się w pierwszej trzydziestce ("Zwierciadło" na miejscu 19., "Andriej Rublow" - 26., zaś "Stalker" na 29.). W równoległym rankingu BFI, w którym najlepsze filmy typowało 358 reżyserów "Zwierciadło" znalazło się na miejscu 9.

Archiwum reżysera obejmuje lata 1967-86 i daje wgląd w jego artystyczne koncepcje, życie prywatne i dylematy artysty, spychanego na margines przez cenzurę i monopol państwa w oficjalnym życiu kulturalnym.

Na archiwum składają się m. in. fotografie, kilka tysięcy zapisków, w tym liczne dokonywane na gorąco, w trakcie prac nad filmem, nagrania i listy, w tym projekt listu do Leonida Breżniewa.

Tarkowski zwraca się do sekretarza generalnego KPZR o to, by władze zdjęły zakaz pokazywania jego filmów i umożliwiły mu swobodę pracy twórczej w ZSRR.

- Twarda i długa licytacja jest świadectwem międzynarodowej rangi archiwum. To ważna aukcja z punktu widzenia historii światowego kina. Nigdy dotychczas na aukcji nie pojawiło się nic równie ważnego, dającego wgląd w twórczość reżysera i nie zanosi się na to, by mogło pojawić się po raz drugi

- skomentował wynik aukcji dyrektor działu książek i manuskryptów Sotheby's Stephen Roe.

Archiwum wystawiła na sprzedaż Olga Surkowa, uczennica Tarkowskiego, sekretarka i przyjaciółka, autorka książki "Rzeźbiąc w Czasie", w której reżyser wykładał swoje teorie.

Tarkowski nakręcił siedem filmów fabularnych. Obok "Andreja Rublowa" i "Zwierciadła", najbardziej znane to "Solaris" według książki Stanisława Lema, "Nostalgia", "Stalker" i "Ofiarowanie".

Slaw/ PAP

[FOTO: Wikipedia]


Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook