Jedynie prawda jest ciekawa


Archiwum Rosena trafi do UMK w Toruniu

18.01.2012

Archiwum prof. Edwarda Rosena, wybitnego amerykańskiego kopernikologa i tłumacza dzieł Kopernika na język angielski, trafi do zbiorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dar przekaże uczelni w lutym córka amerykańskiego naukowca.

- Do zbioru pamiątek po ludziach nauki i kultury przechowywanych w archiwum i Bibliotece Uniwersyteckiej trafi wkrótce wyjątkowa spuścizna - archiwum Edwarda Rosena (1906-1985), profesora City University of New York. To wyraz międzynarodowego uznania dla prowadzonych na UMK badań nad życiem i dziełem Mikołaja Kopernika oraz zaangażowania władz Uczelni i miasta Torunia w kultywowanie pamięci o wielkim toruńskim astronomie - poinformował w środę dr Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy UMK.

Prof. Edward Rosen należał do najbardziej znanych ekspertów zajmujących się Kopernikiem i początkami nowoczesnej astronomii. Spod jego pióra wyszło ponad 200 artykułów i książek, z których najważniejsze to pomnikowy przekład na język angielski wszystkich dzieł Mikołaja Kopernika opublikowany przez Polską Akademię Nauk w serii Nicholas Copernicus Complete Works.

- Dzięki podjęciu tego wymagającego wyzwania i opatrzeniu sporządzonych tłumaczeń dużą liczbą cennych komentarzy, prace Kopernika stały się dużo łatwiej dostępne dla globalnej społeczności. Edward Rosen zasłynął również jako tłumacz dzieł innego znanego astronoma, Johannesa Keplera, oraz autor wielu cennych opracowań poświęconych rozwojowi astronomii w XVI i XVII w - dodał dr Czyżniewski.

Jak podkreślił rzecznik toruńskiego uniwersytetu, pozyskanie archiwum profesora Rosena jest bezpośrednim rezultatem działalności kopernikańskiego portalu naukowego "Nicolaus Copernicus Thorunensis - copernicus.torun.pl", prowadzonego wspólnie przez UMK i toruński samorząd.

- Już w 2009 r. redakcja portalu skontaktowała się z córką Edwarda Rosena, Carlą Rosen-Vacher, uzyskując licencję na opublikowanie w internecie prac jej ojca, zwłaszcza bezcennych tłumaczeń "De revolutionibus orbium coelestium" i innych dzieł Mikołaja Kopernika. Troska naszej uczelni o pamięć o wielkim astronomie i nowoczesne podejście do popularyzacji nauki, realizowane poprzez polsko- i anglojęzyczny portal, skłoniły Carlę Rosen-Vacher do podjęcia w końcu 2011 r. decyzji o przekazaniu archiwum profesora Edwarda Rosena Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika - zaznaczył dr. Czyżniewski.

Akt darowizny podpisany został 29 grudnia w Konsulacie Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku. Archiwum prof. Rosena znajduje się nadal na Manhattanie, skąd wkrótce zostanie przetransportowane do Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.

W jego skład wchodzą rękopisy opublikowanych i niedokończonych prac naukowych, materiały badawcze i dydaktyczne, korespondencja z naukowcami z całego świata, fotografie, medale, dyplomy i odznaczenia. Oficjalne przekazanie archiwum prof. Edwarda Rosena będzie jednym z wydarzeń tegorocznego Święta Uczelni, obchodzonego w rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika - 19 lutego. Na zaproszenie UMK w uroczystościach weźmie udział córka profesora Carla Rosen-Vacher.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook