Jedynie prawda jest ciekawa


Antypisowska histeria Michnika

19.05.2016

Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” ruszył w tour po liberalno-lewicowych mediach, by pluć na rząd. Wczoraj udzielił wywiadu własnej gazecie, dziś zasiadł przed Sławomirem Sierakowskim w studiu Wirtualnej Polski. Ministrów nazywa nieudacznikami, posłów kretynami, a na rządzie nie zostawia suchej nitki.

"Z całą pewnością Jarosław Kaczyński nie jest głupcem i wie, jaką cenę płaci państwo polskie i jaką zapłaci w przyszłości za ten upór w trwaniu przy swoim" - stwierdził Adam Michnik w wywiadzie dla Wirtualnej Polski. 

"Chciałbym, żeby poszli po rozum do głowy" - wyznał, ubolewając nad łamaniem konstytucji i paraliżowaniem Trybunału Konstytucyjnego. Z niedowierzeniem patrzy na kompromis wokół TK i dobrą wolę porozumienia Jarosława Kaczyńskiego. „Jego dotychczasowe postępowanie i deklaracje raczej skłaniają mnie do pesymizmu” - stwierdził, porównując sytuację w Polsce do tej, która była przedmiotem zainteresowania organów UE na Węgrzech i w Turcji. 

Zapytany o to, czy może lepiej nie przejmować się tym, co mówi Timmermans, odpowiada: "Być może Kaczyński się nie przejmuje. Ja się przejmuję, bo mi zależy na tym, żeby głos Polski w UE był ważny, istotny i znaczący".
Adam Michnik zrewidował też rząd Beaty Szydło, nie szczędząc epitetów pod adresem jej ministrów. 
Zmienił zdanie na temat Mateusza Morawieckiego, którego wcześniej chwalił. Rozczarowała go wypowiedź ministra rozwoju, który stwierdził, że wybór między Hillary Clinton a Donaldem Trumpem to wybór jak między dżumą a cholerą. "To oznacza, że popełniłem kolejny błąd w życiu, wypowiadając się o Mateuszu Morawieckim przesadnie dobrze. Jeżeli on uważa, że taki jest wybór między Trumpem a Hillary, tzn. że albo on udaje idiotę, albo jest idiotą. Tam już były osiągnięcia - któryś z polityków PiS powiedział, że McCain to jest amerykański lewak. Ich kompetencja chwilami zwala z nóg" - powiedział Michnik. 

Naczelny "Wyborczej" krytykował jakiekolwiek negatywne odnoszenie się do wypowiedzi Clintona, obawiając się, że może o skutkować pogorszeniem stosunków, także w kontekście szczytu NATO.

"Dlatego pomysł pani premier Szydło, że Clinton ma ją przepraszać, mnie się wydaje troszeczkę księżycowy. Wydaje się, że troszeczkę nie wie, w jakim świecie żyje" - powiedział Michnik. 

Wypowiedź Stanisława Piotrowicza, który stwierdził że Clinton czerpie wiedzę o Polsce z "Wyborczej", michnik skwitował krótko: "Kretyn, co ja mogę tutaj więcej powiedzieć". "Gratuluję Jarosławowi Kaczyńskiemu takiego wspaniałego intelektualnego nabytku jak prokurator Piotrowicz" - dodał.

W podobnym duchu Michnik wypowiada się o ministrze obrony narodowej, twierdząc że jest on fatalnym szefem resortu. "Przecież to, co on w wyprawia w tym wojsku, to jakiś horror jest. To jest człowiek skrajnych emocji i on, oczywiście, ma ten element manii wielkości, ale wie, co muszę powiedzieć uczciwie, że przed Kaczyńskim ma stać na baczność i bić czołem. To od niego wymaga wiele samozaparcia i on się zdobył na to. To akurat jest godne, może nie uznania, ale podziwu" - pieklil się naczelny "Gazety Wyborczej". 

Nie pasuje mu także Piotr Gliński. "Uważam, że to jest jego kompromitacja jako intelektualisty i jako obywatela. Całkowita kompromitacja. To co on tam wyrabia, te czystki, te pomysły, żeby zlikwidować to Muzeum II Wojny Światowej, wyrzucenia Grzegorza Gaudena - co wzbudziło ogromne protesty polskich pisarzy i tłumaczy literatury naszej na obce języki... Te jego wypowiedzi o spektaklach teatralnych. Ostatnio to już w ogóle horror: ta rekonstrukcja ślubu rotmistrza Pileckiego" - wyliczał Adam Michnik. 

Jak widać, alergia Adama Michnika na Prawo i sprawiedliwość zaczyna przekraczać skalę. Spadek sprzedaży i obcięcie milionowych funduszy na rządowe reklamy najwyraźniej potęgują frustrację. Trudno się dziwić, że Michnik, przez lata żyjący w blasku salonowych flashy, zabiega o powrót poprzedniego ukladu sił.

frost/wp.pl
[Fot. Wirtualna Polska]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook