Jedynie prawda jest ciekawa


Amerykańskie czołgi z Grecji przyjechały do Poznania

17.09.2012

Dwa amerykańskie czołgi: M48 i M60 przyjechały w nocy z niedzieli na poniedziałek do poznańskiego Muzeum Broni Pancernej. Pojazdy służyły w greckiej armii i zostały podarowane Polsce po wycofaniu ich z użytkowania.

To pierwsze tego typu maszyny w polskich zbiorach muzealnych. Ich oficjalna premiera w Poznaniu planowana jest na 29 września w trakcie Dnia Otwartych Koszar w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.         

Jak powiedział PAP mjr Tomasz Ogrodniczuk kustosz Muzeum Broni Pancernej, oba czołgi do niedawna służyły w greckiej armii. "To nie są stare pojazdy: M48 jest z 1987 roku, zaś M60 jest z 1993 roku. Mam nadzieję, że 29 września przejadą przed przybyłymi na Dzień Otwartych Koszar z okazji 10. rocznicy utworzenia Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych" - powiedział mjr Ogrodniczuk.           

"Teraz chcemy zrobić im trochę miejsca w hangarze muzeum, to są sprawne wozy, żal byłoby, gdyby stały na dworze. Grecy pokazali nam, jak ten sprzęt uruchamiać, jak nim jeździć. Od kolegów z USA dostałem instrukcję obsługi do tych czołgów" - dodał.           

Kustosz muzeum przyznał, że ma plany dotyczące pozyskania kolejnych pojazdów do muzealnych zbiorów. W tym roku wzbogaciły się one m.in. o sprowadzony z Norwegii, zabytkowy egzemplarz tankietki TKS, uczestniczącej w kampanii wrześniowej, oraz odrestaurowany, niemiecki ciągnik artyleryjski Sd.kfz 6 serii bn9n.                  

Uroczyste przekazanie amerykańskich czołgów miało miejsce w środę w bazie wojskowej w Velestino w Grecji. Wzięli w niej udział przedstawiciele polskiego MSZ,  MON i Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.        

Czołgi Patton M48A5 i M60A1 przyjechały do Polski na platformach niskopodwoziowych 11 Batalionu Ewakuacji Sprzętu z Czarnego. Konwój do Poznania pokonał ponad 2,5 tys. km przez Grecję, Bułgarię, Rumunię, i Słowację.            

Transport sfinansowała strona polska. Przekazanie amerykańskich czołgów wymagało nie tylko negocjacji z władzami Grecji, ale również - ponieważ czołgi te są w pełni sprawne - akceptacji władz USA. Zgody lokalnych władz wymagał też transport czołgów przez kolejne kraje. 

PAP

[fot. wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook