Jedynie prawda jest ciekawa


Amerykanin i Rosjanin pobili rekord świata w odległości lotu balonem

30.01.2015

Dwóch pilotów szybujących nad Oceanem Spokojnym pobiło w piątek, czasu polskiego, dotychczasowy rekord w odległości lotu balonem gazowym. Amerykanin i Rosjanin przebyli już prawie 8,5 tys. km i zbliżają się do zachodniego wybrzeża Meksyku.

 Załogę balonu ekspedycji "Dwa Orły" stanowią doświadczeni piloci: 50-letni Troy Bradley i 58 letni Leonid Tiuchtiajew. Wystartowali z japońskiego miasta Saga w niedzielę rano czasu lokalnego i od tamtego czasu lecieli nad Oceanem Spokojnym. Po pięciu dniach i pięciu minutach szybowania przekroczyli odległość 8383 km bijąc tym samym dotychczasowy rekord ustanowiony w 1981 roku - poinformowano na oficjalnej stronie internetowej ekspedycji.

"Jesteśmy bardzo podekscytowani i staramy się teraz skoncentrować na umożliwieniu im miłego i bezpiecznego lądowania" - powiedział członek ekipy wspierającej misję Art Lloyd Jr. Centrum kontroli lotu znajduje się w stanie Nowy Meksyk w USA.

Poza rekordem odległości załoga może dokonać jeszcze jednego wyczynu - ustanowić najlepszy wynik w długości lotu, który wynosi obecnie 137 godzin.

Celem podróży "Dwóch Orłów" jest stan Kalifornia Dolna w północno-zachodnim Meksyku, gdzie mają wylądować w sobotę. Pierwotnie mieli polecieć do Kanady, jednak złe warunki pogodowe zmusiły do zmiany kierunku.

Ich wynik musi jeszcze zostać oficjalnie zatwierdzony przez Międzynarodową Federację Lotniczą (FAI), co może potrwać nawet kilka miesięcy.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook