Jedynie prawda jest ciekawa


Alfred Hitchcock żył i umarł jako katolik

09.12.2012

O ostatnich tygodniach życia amerykańskiego reżysera pisze na łamach nowojorskiego dziennika "Wall Street Journal" amerykański jezuita ks. Mark Henninger. Był on stałym bywalcem w domu państwa Hitchcocków, do których przychodził w każdą sobotę wieczór, by w obecności sędziwego już filmowca odprawiać dla niego niedzielne Eucharystie. To, że sprawiał on wrażenie kogoś, kto zerwał z Kościołem, było być może ostatnim jego blefem - dodał autor artykułu.

Potwierdził ponadto, że A. Hitchcock spowiadał się u innego amerykańskiego jezuity, ks. Toma Sullivana.

Do napisania tekstu o religijnym życiu reżysera skłoniły ks. Henningera niedawne biografie reżysera. Zdaniem ich autorów, Hitchcock ostentacyjnie zerwał z katolicyzmem pod koniec swego życia. Ks. Henninger nie przeczy, że reżyser mógł sprawiać takie wrażenie. W jego przekonaniu był to jednak ostatni blef Hitchcocka. Ludzie znowu dali się nabrać – pisze amerykański jezuita.

Alfred Joseph Hitchcock (1899-1980) był Anglikiem – urodził się w Londynie i uchodzi za najlepszego brytyjskiego reżysera filmowego wszech czasów, ale największą sławę i popularność zdobył jako twórca amerykański (od 1956 miał obywatelstwo USA). Uważany jest powszechnie za pioniera i mistrza filmów z dreszczykiem, kryminalnych i thrillera psychologicznego. Tworzył filmy zarówno nieme (w latach 1922-28 nakręcił ich co najmniej 8), jak i dźwiękowe. Uważa się go za jednego z najlepszych i najbardziej wpływowych reżyserów w historii kinematografii.

Do jego najważniejszych filmów należą: "Okno na podwórze", "Zawrót głowy", "Psychoza", "Północ, północny zachód", "Ptaki", "Rebeka" i wiele innych. Łącznie w latach 1928-76 Hitchcock nakręcił prawie 50 filmów dźwiękowych, czarno-białych i kolorowych.

KAI/kop
[fot. wikipedia]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook