Jedynie prawda jest ciekawa


Agnieszka Holland zaniepokojona nacjonalizmem w Polsce

06.04.2016

„Polska znajduje się w stanie zimnej wojny domowej” – tak reżyserka Agnieszka Holland opisuje obecną sytuację nad Wisłą w wywiadzie udzielonym niemieckiemu dziennikowi "Die Welt". Według Holland w Polsce panuje „nacjonalizm i antysemityzm”.

Reżyser alarmuje, iż Prawo i Sprawiedliwość nie tylko chce zlikwidować nad Wisłą podział władz oraz, co za tym idzie, liberalną demokrację, i stara się oddalić Polskę od Unii Europejskiej, ale zamierza także „przeformatować duszę Polaków”.

„Chce wzbudzić w Polakach przekonanie, że są najważniejszym i najlepszym narodem, a wszystkie popełnione przez nich w przeszłości grzechy nie miały miejsca, że to kłamstwa i pomówienia. Do realizacji tego planu używa m.in. mediów publicznych” - twierdzi Holland. Jej zdaniem „polska prawica uważa, że Niemcy próbują zwalić winę za Holokaust na Polaków”.

„Wiemy jednak, że w niektórych regionach w czasie okupacji cześć polskiego społeczeństwa uczestniczyła w zabijaniu Żydów. To jest prawda, która dopiero za sprawą książki „Sąsiedzi” Jana Tomasza Grossa przebiła się do świadomości szerszej rzeszy Polaków. […] To wywołało ogromny szok, bo my Polacy widzimy siebie jako niewinne, szlachetne ofiary, a świat zewnętrzny uważamy za wrogi i zły” - podkreśla reżyser.

Na stwierdzenie niemieckich dziennikarzy, że przecież Polacy „byli ofiarami”, nie tylko Niemiec ale także Rosji, Holland odpowiada: „Tak, często byli niewinnymi ofiarami. Ale czasami byli także – jak wszystkie inne narody – egzekutorami zła” - zaznacza. Według niej w Polsce dzieli się reżyserów na „Żydów” i „Nie-Żydów”. Ci drudzy „zawsze mówią prawdę”, a ci pierwsi „produkują antypolskie filmy”.

„To antysemityzm” -uważa Holland. Dziennikarze „Die Welt” naciskają jednak dalej i sugerują, że Polsce nie udało się jak dotąd pokazać światu „swoje cierpienie i bohaterstwo”. Reżyser przyznaje im w końcu rację. „To się rzeczywiście nie udało i to boli” - mówi. Jej zdaniem w Polsce zapanował wraz z dojściem PiS do władzy „nacjonalizm”.

„Młodzi ludzie nudzą się. Chcą, by cos się działo. Wojnę znają tylko z gier komputerowych. Panuje atmosfera jak przed I wojna światowa. Wystarczy iskra i wszystko wybuchnie” - sugeruje reżyser. W jej opinii Polski osłabia swoje więzi z Zachodem, co oznacza konieczność wejścia w grę, w której karty rozdaje Rosja i Władimir Putin.

„Dla Polski to nie może się dobrze skończyć. […] Kaczyński to mistrz w sianiu nienawiści. Od lat wydaje z siebie różnego rodzaju obrzydlistwa. Jedynym jego pomysłem na politykę jest tworzenie podziałów” - stwierdza. Zdaniem Holland, tylko szybka zmiana władzy mogłaby ten negatywny proces zatrzymać.

„40 proc. Polaków jest zatrutych przez Prawo i Sprawiedliwość” skarży się reżyser i dodaje, że sama pada ofiara nienawiści, bo ma żydowskie imię i żydowskie korzenie, a jaj ojciec na dodatek „był komunistą”. „Moja matka za to była Polką i w AK. Uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim. Moja tożsamość jest więc paradoksalna. W oczach ortodoksyjnych Żydów nie jestem Żydówka, a w oczach antysemitów nie jestem Polką. Wstydzę się za to, że takie rzeczy istnieją w Polsce. Skutkuje to kompleksem niższości i poczuciem historycznej niesprawiedliwości” - tłumaczy reżyser.

Ryb, welt.de

Fot. [YouTube]

Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne tak.

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook