Jedynie prawda jest ciekawa


Adamek wygrał z Chambersem!

17.06.2012

W ringu obaj pokazali, że mają szybkie ręce. Nieoczekiwanie Adamek sporo bił nie na górę, tylko na korpus, szukał miejsca dla swych lewych sierpowych pod lewym bądź prawym łokciem przeciwnika.

Tomasz Adamek wygrał na punkty (116:112, 116:112, 119:109) z Amerykaninem Eddiem Chambersem podczas gali bokserskiej w Newark k. Nowego Jorku. Dwunastorundowy pojedynek odbył się w wadze ciężkiej.

Ten bój określany był mianem "być albo nie być" dla obu pięściarzy. I Adamek, i Chambers mają za sobą nieudaną próbę podbicia królewskiej kategorii; potyczki o najcenniejsze pasy przegrywali ze słynnymi ukraińskim braćmi Kliczko - Polak z Witalijem, a zawodnik z Filadelfii z Władimirem.

Było niemal pewne, że po sobotniej (czasu miejscowego) konfrontacji jeden z nich raczej już nic wielkiego w ciężkiej nie osiągnie, bowiem jego nazwisko zostanie skreślone przez największe federacje i stacje telewizyjne mające dużo do powiedzenia w profesjonalnym pięściarstwie.

Ciężar gatunkowy pojedynku, mimo konkretnej stawki, wyraźnie usztywnił doświadczonych bokserów. Już dawno po ostatnim gongu Adamek tak bardzo nie drżał, oczekując na werdykt punktowy trójki sędziów. Walka była bardzo wyrównana, polski zawodnik zadawał więcej ciosów, ale i Chambers był groźny.
Brakowało czystych uderzeń, nie było mowy o nokdauanach. W siódmej i ósmej rundzie Amerykanin się zachwiał, ale twierdził, że to nie było po ciosach, tylko źle stanął.

Obaj bokserzy, a także ich trenerzy, mieli zgoła odmienne pomysły na przygotowania i już sam pojedynek. Adamek sparował z cięższymi od siebie rywalami, mimo że waży już 102 kg, co jest jego rekordem. Z kolei Chambers po 16 miesięcznym rozbracie ze sportem (leczył kontuzję kręgosłupa) schudł i na wagę wniósł ponad 10 kg mniej. Tak naprawdę mógłby występować w kat. junior ciężkiej. W trakcie zgrupowania rywalizował z pięściarzami lżejszymi o kilkanaście kilogramów. Na ich tle
sprawdzał, jak jest szybki, zresztą nosi wymowny przydomek "Fast" (Szybki).

W ringu obaj pokazali, że mają szybkie ręce. Nieoczekiwanie Adamek sporo bił nie na górę, tylko na korpus, szukał miejsca dla swych lewych sierpowych pod lewym bądź prawym łokciem przeciwnika. Chambers też cały czas był niebezpieczny, potrafił zaskoczyć prawym bezpośrednim, bitym niekiedy z góry. W dziesiątym starciu, gdy wiedział, że przegrywa na punkty, wyraźnie szukał okazji na zadanie nokautującego ciosu. Polak jest jednak rutyniarzem i nie pozwolił na takie rozstrzygnięcie, dodatkowo miał wsparcie w kilkunastu tysiącach kibiców, którzy wspierali go w hali Prundential Center.

W zasadzie od drugiej rundy Chambers walczył niemalże tylko prawą ręką, bowiem już na początku pojedynku doznał urazu lewej.

35-letni Adamek, były mistrz świata kategorii półciężkiej i junior ciężkiej, odniósł 46 zwycięstwo w zawodowej karierze. Do tej pory poniósł dwie porażki. Chambers legitymuje się rekordem 36-3. Prawdopodobnie dwa kolejne pojedynki polski bokser stoczy 8 września i 22 grudnia w Stanach
Zjednoczonych, a w 2013 roku chciałby znów dostać szansę rywalizowania o pas czempiona.


PAP
fot. wikipedia.org

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook