Jedynie prawda jest ciekawa


Abp Gądecki: Biblia to DNA chrześcijanina

30.04.2017

Jeżeli mówimy, że Pismo Święte jest DNA każdego chrześcijanina, to nie jest możliwe, by chrześcijanin nie uświadamiał sobie tego jak najczęściej - podkreślił abp Stanisław Gądecki, zachęcając do udziału w Narodowy Dniu Czytania Pisma Świętego.

Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego pod hasłem "Weź i czytaj" odbywa się w Polsce po raz pierwszy, a jego inspiracją były ubiegłoroczne obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. W niedzielę w kościołach katolickich ma miejsce lektura wybranych tekstów z "Listu do Galatów". Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w nagraniu wideo opublikowanym w niedzielę m.in. na stronie internetowej KEP podkreślił, że "jeżeli mówimy, że Pismo Święte, Słowo Natchnione, jest DNA każdego chrześcijanina, to nie jest możliwe, by chrześcijanin nie uświadamiał sobie tego jak najczęściej".

Abp Gądecki zaznaczył także, że żadne inne lektury, choćby nawet i te najbardziej wartościowe "nie są porównywalne z Pismem Świętym, bo ono wnosi życie wieczne". -Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa. Jest to powtarzany dość często slogan, ale w tym jest rzeczywiście prawda, że bez Pisma Świętego trudno myśleć o zbawieniu - podkreślił. Abp Gądecki zachęcił w niedzielę każdego, "od najmniejszego do największego, od najmłodszego do najstarszego", aby wzięli udział "w tym pięknym dziele, jakim jest Narodowe Czytanie Pisma Świętego".

Do wydarzenia odniósł się w niedzielę w Watykanie także papież Franciszek, który podkreślił, że "formacja chrześcijańska opiera się na Słowie Bożym, dlatego z zadowoleniem odnotowuję, że dzisiaj w Polsce trwa niedziela biblijna". -W parafiach, w szkole i w mediach czytana jest publicznie część Pisma Świętego. Życzę wszelkiego dobra tej inicjatywie - powiedział papież. Organizatorami Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego są: Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II, Fundacja Soar i Fundacja Dabar. 

fot. [PAP/Jacek Turczyk]

pc/PAP


Warto poczytać

 1. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 2. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 3. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 4. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 5. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 6. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 7. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 8. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook