Jedynie prawda jest ciekawa


Aborygeni żyli w Australii już 40 tys. lat temu

21.01.2013

Naukowcy sądzili, że aż do XVIII w. kontynent był odizolowany od świata. Odkryto jednak domieszkę genetyczną sprzed 4 tys. lat, pochodzącą z Indii, która odmieniła ten pogląd.

Około 40 tys. lat temu, kiedy poziom oceanów był znacznie niższy niż obecnie, Australia została skolonizowana przez ludność nazywaną dziś Aborygenami (po łacinie "ab originis" oznacza "od początków"). Dopiero jednak począwszy od XVII w. do Australii zaczynają docierać Europejczycy, a pierwsze znaczące kontakty z tubylcami datują się na wyprawy Jamesa Cooka w XVIII w.

Okazuje się jednak, że dość istotny "przepływ" genów pomiędzy populacją zamieszkującą Indie a Aborygenami nastąpił 4 tys. lat temu - uważają naukowcy z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku w Niemczech.

Co więcej, zdaniem badaczy populacje zamieszkujące Australię, Nową Gwineę i filipińscy Mamanwa mają wspólnych przodków, którzy dość wcześnie opuścili Afrykę, idąc wzdłuż wybrzeża. Populacja Aborygenów to jedna z najstarszych populacji poza Afryką, zamieszkujących na danym terenie w sposób nieprzerwany. Najwcześniejsze australijskie stanowisko ze szczątkami człowieka datowane jest na 45 tys. lat.

Zespół pod kierunkiem Iriny Pugach analizował genetyczne warianty w genomach rdzennych Australijczyków, mieszkańców Nowej Gwinei, wyspiarzy z południowo-wschodniej Azji i mieszkańców Indii. Naukowcy odkryli, że 4230 lat temu nastąpił istotny przepływ materiału genetycznego z Indii do Australii.

Co ciekawe, już wcześniej archeolodzy zaobserwowali znaczące zmiany w zapisie archeologicznym datowanym na ten sam okres. Dotyczy to technologii obróbki krzemienia czy przetwarzania roślin. Po raz pierwszy pojawiają się tzw. mikrolity - bardzo małe, np. ok. centymetrowej długości, narzędzia krzemienne. Wśród znalezisk archeologicznych pojawiają się również kości psów dingo.

Zdaniem naukowców ta zmiana kulturowa i technologiczna może wiązać się właśnie z tajemniczą migracją z terenów Indii.

Wyniki badań opublikowano na łamach tygodnika "PNAS".

PAP, lz

[fot:

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook