Jedynie prawda jest ciekawa


80. urodziny Koziołka Matołka

30.05.2013

Bajkowy korowód, pokazy paralotni, loty balonem, liczne koncerty i konkursy to niektóre z punktów programu rozpoczynającego się w piątek 11. Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dziecięcej w Pacanowie. Podczas trzech dni festiwalowych obchodzone będą 80 urodziny Koziołka Matołka.

Jak powiedziała PAP dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie Karolina Kępczyk tegoroczny festiwal jest wyjątkowy przez to, że obchodzone będą okrągłe, 80 urodziny Koziołka Matołka. Jej zdaniem w tegorocznym programie festiwalu udało się zachować proporcje pomiędzy widowiskiem, udziałem gwiazd a warsztatami dla twórców. Jak powiedziała, do Pacanowa przyjadą "najlepsi z najlepszych" i poprowadzą warsztaty taneczne, muzyczne i teatralne.
Festiwal rozpocznie się w piątek od VII Spotkań Mistrzów Teatru. W jury konkursowym zasiądzie aktorka Grażyna Wolszczak. Na rynku odbywać się będą warsztaty kowalstwa artystycznego.
W sobotę tradycyjnie ulicami Pacanowa przejdzie bajkowy korowód. "Będzie dużo troli, wikingów i krasnali. Odwiedzą Koziołka Matołka z okazji jego urodzin też królewny i czerwone kapturki, misie oraz inne postaci bajkowe" - powiedziała PAP Kępczyk.
"Każdego roku Koziołek wybiera jeden kraj i w tym roku jest to Islandia. Począwszy od stycznia przy każdej imprezie w Europejskim Centrum Bajki promowana jest kultura i sztuka Islandii" - powiedziała Kępczyk. Dlatego w sobotę pojawi się też osada Wikingów.
W sobotę odbędzie się też koncert gwiazd z okazji 80. urodzin Koziołka Matołka. Wystąpią Pectus, Bracia Cugowscy, Mrozu, Artyści Teatru Buffo, kabaret Skeczów Męczących.
W niedzielę uczestnicy festiwalu wezmą udział w m.in. bajkowym pokazie mody, czytaniu bajek oraz zobaczą występ świętokrzyskiej drużyny "Bitwy na głosy".
Urodzinom Koziołka Matołka będą towarzyszyć warsztaty garncarskie, bibułkarskie, rzeźby z tkaniny oraz pokazy balonowe i widowisko na paralotniach. "Przebrany za Koziołka Matołka wystąpi Grzegorz Krzyżanowski, mistrz paralotniarzy" - powiedziała Kępczyk.
Koziołka Matołka - podróżnika szukającego Pacanowa - powołali do życia w 1933 roku pisarz Kornel Makuszyński i rysownik Marian Walentynowicz w książeczce o przygodach tego sympatycznego zwierzaka. Koziołek - "mądra głowa" i "miłe zwierzę" ubrane w krótkie, czerwone spodenki - stał się symbolem Festiwalu Kultury Dziecięcej.
Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie powstało w 2005 roku. Jego pomysłodawcą był Waldemar Dąbrowski - Minister Kultury w latach 2002-2005. Z jego inicjatywy w 2003 r. w Pacanowie zorganizowano pierwszy Festiwal Kultury Dziecięcej. W zeszłym roku ECB odwiedziło ponad 160 tysięcy turystów.
PAP/run
fot. YouTube

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook