Jedynie prawda jest ciekawa


50 tłumaczeń baśni "O krasnoludkach i o sierotce Marysi"

26.06.2015

"Wydana w 1895 r. baśń ma przeszło 100 wydań. Została przetłumaczona m.in. na francuski, gruziński, hebrajski, rosyjski, włoski, słowacki, węgierski, białoruski, niemiecki, angielski, czeski. Była wydawana także w Estonii, Bułgarii, na Litwie".

Na blisko 50 języków przetłumaczono baśń Marii Konopnickiej "O krasnoludkach i o sierotce Marysi".

"Wydana w 1895 r. baśń ma przeszło 100 wydań. Została przetłumaczona m.in. na francuski, gruziński, hebrajski, rosyjski, włoski, słowacki, węgierski, białoruski, niemiecki, angielski, czeski. Była wydawana także w Estonii, Bułgarii, na Litwie" – wyliczał Bukowski.

Jego zdaniem, Konopnicka w swojej książce "wzniosła się na wyżyny artyzmu".

"Baśń w tamtych czasach była przełomem w literaturze dziecięcej. Ma ciekawą kompozycję oraz przekazuje młodemu czytelnikowi ważne wartości" – dodał dyrektor Muzeum.

Także inne utwory Konopnickiej zostały przetłumaczone na ok. 40 języków. Wśród nich są m.in. nowele "Dym", "Nasza szkapa", baśń "Na jagody", czy wiersz "A jak poszedł król na wojnę". "Tłumaczono głównie utwory pisarki dla dzieci. Wbrew pozorom jej twórczość nie odchodzi w zapomnienie, np. w ubiegłym roku ukazało się ukraińskie tłumaczenie baśni +Na jagody+" – zauważył Bukowski.

Jednocześnie przypomniał, że Konopnicka przyswoiła literaturze polskiej wiele utworów pisarzy zagranicznych.

"Tłumaczyła na język polski autorów włoskich, francuskich, niemieckich, angielskich i czeskich. Była poliglotką; znała 10 języków obcych" – podkreślił dyrektor.

Muzeum w Żarnowcu powstało w 1957 r. Mieści się w dworku, który wraz z parkiem autorka "Roty" na 25-lecie pracy pisarskiej w 1903 r. otrzymała w darze narodowym.

Konopnicka jest autorką utworów dla dzieci, liryk stylizowanych na ludowe ("A jak poszedł król na wojnę"), realistycznych obrazków ("W piwnicznej izbie"), nowel ("Mendel Gdański") i poematu z dziejów emigracji polskiej "Pan Balcer w Brazylii".

Pisarka urodziła się 23 maja 1842 r. w Suwałkach. Debiutowała w 1870 r. wierszem "W zimowy poranek". W latach 1881, 1883 i 1886 ukazały się kolejne serie jej poezji. Nowele pisała od drugiej połowy lat 80. XIX wieku aż do śmierci.

W 1882 r., w wieku 40 lat Konopnicka rozpoczęła prawie trzydziestoletni etap wędrówek po świecie - zwiedziła m.in. Włochy, Niemcy, Francję, Szwajcarię, Czechy, Austrię. Od 1882 do 1910 r. odwiedziła przeszło 100 miejscowości.

Do kraju wracała wtedy okazjonalnie, nawet po tym, gdy w 1903 r. z okazji 25-lecia pracy pisarskiej otrzymała w darze zakupiony ze składek społeczeństwa dworek w Żarnowcu k. Krosna.

Zmarła 8 października 1910 r. we Lwowie; pochowana została na Cmentarzu Łyczakowskim.

PAP/es

fot. wikipedia.pl

 Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook