Jedynie prawda jest ciekawa


380 tys. euro za list Alfreda Dreyfusa

29.05.2013

List Alfreda Dreyfusa do ministra spraw wewnętrznych Francji z 26 stycznia 1895 r. został sprzedany w środę w Paryżu za 380 tys. euro. Dreyfus, francuski oficer żydowskiego pochodzenia, został oskarżony o zdradę w 1894 r. i zrehabilitowany w 1906 r.

List został sprzedany przez dom aukcyjny Sotheby's anonimowemu nabywcy, który uczestniczył w aukcji przez telefon. Wycena katalogowa dokumentu szacowała jego wartość na 100-150 tys. euro.

Dreyfus, oskarżony o szpiegostwo na rzecz Niemiec, został skazany i napisał ten list z więzienia w Saint-Martin-de-Re (na zachodzie Francji), gdzie oczekiwał na deportację na Wyspę Diabelską należącą do Gujany Francuskiej.

Niesłusznie skazany oficer zapewnia w liście o swej niewinności: "Zostałem skazany za najgorszą zbrodnię, jaką może popełnić żołnierz, a jestem niewinny (...). Nie zwracam się do pana, panie Ministrze, z prośbą o łaskę ani o współczucie, lecz domagam się sprawiedliwości".

Dramat Dreyfusa stał się zarzewiem konfliktu, który dzielił francuską opinię publiczną, media, środowiska polityczne i intelektualne przez blisko 10 lat. Tak zwani dreyfusardzi byli przekonani o niewinności oficera; antydreyfusardzi utrzymywali, że został słusznie skazany.

Gdy okazało się, że list, który obciążał Dreyfusa, został napisany przez kogoś innego i ujawnił się prawdziwy jego autor, w obronę oficera zaangażował się słynny pisarz Emil Zola; dołączyli do niego inni pisarze, intelektualiści i politycy, jak Marcel Proust, Anatol France, Vilfredo Pareto czy późniejszy premier Francji Georges Clemenceau.

Sprzedaż listu Dreyfusa na aukcji wywołała protesty jego wnuka, który apelował do właściciela dokumentu, by ze względu na jego wartość historyczną przekazał go do muzeum lub archiwum.

ana/PAP

[fot. wikipedia]

Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne tak.

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook