Jedynie prawda jest ciekawa


32 bociany przyszły na świat w Kłopocie

27.05.2013

Przyrodnicy opiekujący się kolonią bocianów w Kłopocie (Lubuskie), gdzie mieści się jedyne w Polsce muzeum tych ptaków, policzyli młode w gniazdach. We wsi jest 35 gniazd, z których 22 zostały zasiedlone. W dziewięciu z nich wykluły się łącznie 32 ptaki.

W tym roku pierwsze młode wykluły się około 10 dni później niż zwykle, co jest konsekwencją długiej zimy; jaja zostały jeszcze w 10 gniazdach - poinformował Krzysztof Gajda z Muzeum Bociana Białego w Kłopocie.

"Na razie trudno powiedzieć, jaki to będzie miało wpływ na kondycję piskląt. Cieszy fakt, iż w niektórych gniazdach, gdzie było pięć jaj, jest taka sama liczba młodych" - powiedział Gajda. Bociany próbują nadrobić stracony czas. W ciągu kilku ostatnich dni przyrodnicy zauważyli, że w dwóch gniazdach pojawiły się kolejne jaja, a to oznacza, iż do końca maja na pewno nie wyklują się wszystkie kłopockie bociany.

Podczas sprawdzania gniazd ornitolodzy pobierali krew od młodych w celach badawczych, a także usuwali śmieci, takie jak sznurki czy folie. Takie odpady pozostawiane na ziemi przez ludzi dorosłe bociany znoszą do swoich gniazd.

"Te rzeczy mogą powodować zaplątanie (sznurki) i późniejszą amputację kończyn. Dlatego apelujemy do wszystkich, aby nie zaśmiecać środowiska przyrodniczego" - zaznaczył Gajda.

Na przełomie czerwca i lipca przyrodnicy planują obrączkowanie młodych, tuż przed ich pierwszym wylotem z gniazd.

Kłopot nazywany jest bocianią wioską. W 2003 r. z inicjatywy Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Zielonej Górze powstało tam Muzeum Bociana Białego. Kumulacja bocianich gniazd na niedużym terenie sprzyja badaniom zwyczajów i życia tych ptaków.

W Muzeum Bociana Białego można zobaczyć wystawę poświęconą tym ptakom. Jest też salka edukacyjna dla dzieci i młodzieży. W tym samym budynku jest baza noclegowa dla turystów, obok znajduje się pole namiotowe. Można z tego miejsca wyruszyć ścieżką edukacyjną na wycieczkę po okolicy.

W Kłopocie są realizowane projekty poświęcone ochronie żerowisk bociana białego, bezpośredniej pomocy bocianom oraz rozwojowi agroturystyki przyjaznej bocianom.

W ub. roku muzeum w Kłopocie odwiedziło ponad 1100 turystów. Największą imprezą plenerową odbywającą się w muzeum jest Święto Bociana - w tym roku 8 czerwca.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook