Jedynie prawda jest ciekawa


30-lecie "Daru Młodzieży"

22.06.2012

Nocny pokaz stawiania żagli, msza święta odprawiona na gdyńskim nabrzeżu i zwiedzanie statku zaplanowano w ramach obchodów 30-lecia "Daru Młodzieży" - należącej do Akademii Morskiej w Gdyni trzymasztowej fregaty służącej głównie jako statek szkoleniowy.

Uroczystości odbędą się w sobotę na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, gdzie na co dzień cumuje żaglowiec.

O godz. 8.00 na fregacie zostanie podniesiona bandera. "Będzie to rzadko używana 30-letnia flaga wykonana na wzór bandery "Daru Pomorza" - poprzednika "Daru Młodzieży"" - poinformowała PAP Anna Tocha z Akademii Morskiej dodając, że flaga zostanie potem opuszczona o zachodzie słońca - punktualnie o godz. 21.02.

Na godz. 10.00 zaplanowano mszę św., którą celebrować będzie abp senior archidiecezji gdańskiej Tadeusz Gocłowski. Po oficjalnej części, w ramach której zostaną m.in. wręczone odznaczenia państwowe i resortowe oraz okolicznościowe medale wybite specjalnie z okazji rocznicy, zaplanowano promocję książki Miry Urbaniak pt. "Gdynia-żeglarska stolica Polski".

W godz. 15-20 statek zostanie udostępniony dla zwiedzających, a na wieczór zaplanowano koncerty i parady orkiestr wojskowych, które gościć będą w Gdyni przy okazji Festiwalu Orkiestr Wojskowych. Na około pół godziny przed północą odbędzie się pokaz stawiania żagli na "Darze Młodzieży". "Żaglowiec będzie w tym czasie podświetlony różnokolorowymi lampami" - wyjaśniła Tocha.

"Dar Młodzieży" to symbol polskiego żeglarstwa. Zbudowano go w Stoczni Gdańskiej, w dużej części ze składek społeczeństwa. Uroczyste podniesienie bandery odbyło się 4 lipca 1982 r. Od 30 lat, niezależnie od rejsów szkoleniowych organizowanych dla studentów szkół morskich, fregata uczestniczy w zlotach żaglowców, m.in. w 1983 i 1997 r. w Japonii, w 1987 r. w Australii, w 2000 r. w USA i Kanadzie. W latach 1987-1988 "Dar Młodzieży" okrążył świat, opływając słynny przylądek Horn.

W ramach rejsów szkoleniowych do końca 20011 r. żaglowiec odbył 166 podróży trwających w sumie prawie 5,5 tys. dni, w czasie których przepłynął prawie 485 tys. mil morskich. Na jego pokładzie przeszkolono ponad 14 tys. studentów morskich uczelni z Gdyni i Szczecina oraz średnich szkół morskich. Żaglowiec pływa też w rejsach czarterowych.

"Dar Młodzieży" był przez ostatnich kilka lat przedmiotem sporu pomiędzy Skarbem Państwa a Akademią Morską w Gdyni. Ten pierwszy figurował w rejestrze okrętowym (to swoista księga wieczysta dla statków) jako właściciel żaglowca, Akademia z kolei użytkowała jednostkę od 1982 roku. Spór został zakończony ugodą zawartą przed sądem w kwietniu br. Właścicielem, zarządcą i armatorem żaglowca "Dar Młodzieży" została ostatecznie Akademia Morska. Zgodnie z umową uczelnia ma też - dla celów morskiego szkolenia młodzieży szkolnej i akademickiej - udostępniać jednostkę m.in. Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie.

PAP
[fot.PAP/Janusz Uklejewski]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook