Jedynie prawda jest ciekawa


25. rocznica sakry biskupiej abp. Gądeckiego

26.03.2017

Przewodniczący KEP, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki 25 lat temu przyjął sakrę biskupią. W niedzielę w poznańskiej katedrze odbyła się uroczystość rocznicowa, podczas której odczytano list gratulacyjny przesłany jubilatowi przez papieża Franciszka.

W liście odczytanym na początku liturgii, papież Franciszek wspominał dokonania abp Gądeckiego. -Jako Syn Prymasowskiej Stolicy Gnieźnieńskiej, po ukończeniu studiów, jakim pilnie oddawałeś się w seminarium, dnia 9 czerwca 1973 roku przyjąłeś święcenia kapłańskie z rąk czcigodnego sługi Bożego księdza Stefana Świętego Kościoła Rzymskiego kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Polski. Doceniając wagę Pisma Świętego w życiu duchowym i codziennej pracy duszpasterskiej, poświęcałeś się studiom biblijnym w Rzymie i Jerozolimie, a następnie, powróciwszy do Polski, starałeś się przekazać miłość do słowa Bożego słuchaczom w licznych instytutach akademickich, w różnoraki sposób ukazując jego piękno i pożytek- napisał papież.

Jak dodał, abp Gądecki "bacznie obserwując warunki i zmiany zachodzące we współczesnym życiu w dziedzinie duchowej, społecznej i politycznej", ustawicznie prowadził dialog z innymi religiami i z osobami niewierzącymi. -Życzymy Ci obfitości darów Bożych. Znakiem i dowodem tego niech będzie Nasze Błogosławieństwo Apostolskie, którego za wstawiennictwem Najświętszej Marii Panny, Królowej Polski, chętnie udzielamy Tobie, także i z tym zamiarem, by zostało przekazane wszystkim powierzonym Twej pieczy, sami zaś usilnie prosimy Was o modlitwę, byśmy mogli ten niezwykle odpowiedzialny Piotrowy obowiązek ofiarnie i skutecznie pełnić- dodał.

Uroczystość jubileuszowa odbyła się w niedzielę w poznańskiej katedrze. Homilię podczas liturgii wygłosił kard. Zenon Grocholewski, natomiast w gronie celebransów był m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz prymas Polski abp Wojciech Polak. W liturgii i uroczystości uczestniczył także m.in. wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, a także parlamentarzyści i samorządowcy.

Abp Stanisław Gądecki w przesłanym PAP komunikacie zaznaczył, że "rocznica sakry biskupiej to przede wszystkim okazja do uwielbienia Boga, który człowiekowi pozwala pełnić tak odpowiedzialne zadanie apostolskie w Kościele" - podkreślił. Dodał, że "wysiłek pasterski każdego biskupa powinien zmierzać do budowania dojrzałej, spójnej i przemyślanej wiary każdego ochrzczonego człowieka. Ale też wielkim wyzwaniem pozostaje tworzenie atmosfery zgodnego współżycia między ludźmi, między religiami, kulturami i różnymi tradycjami" - zaznaczył metropolita poznański.

Z okazji 25. rocznicy sakry biskupiej abp. Stanisława Gądeckiego kapłani archidiecezji poznańskiej w darze dla swojego biskupa będą przez rok pomagali 25 rodzinom poszkodowanym w zbrojnym konflikcie w Syrii. Program pomocy rodzinom syryjskim ruszył 10 marca. Jak tłumaczył bp Grzegorz Balcerek, "widzieliśmy z bliska, jak ksiądz arcybiskup przeżywał pobyt wśród uchodźców przebywających w obozach na Bliskim Wschodzie i jego zaangażowanie w szukanie sposobów, jak tym ludziom efektywnie pomóc, stąd pojawiła się propozycja włączenia się w realizację prowadzonego przez Caritas projektu "Rodzina Rodzinie".

Abp Stanisław Gądecki przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego w 1973 r., a sakrę biskupią z rąk kard. Józefa Glempa w 1992 r. w katedrze gnieźnieńskiej. W 2002 r. został mianowany przeze Jana Pawła II arcybiskupem metropolitą poznańskim. Od 2014 r. jest przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. 

fot. [PAP/Leszek Szymański]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook