Jedynie prawda jest ciekawa


21 żaglowców na Baltic Sail w Gdańsku

29.06.2017

W programie żeglarskiej imprezy. zaplanowanej na cztery dni, znalazły się m.in. parada żaglowców, koncerty "Szanty pod Żurawiem", inscenizacja bitwy morskiej czy rejsy żaglowcami.

W odbywającym się już po raz 21. zlocie biorą udział zarówno mniejsze jednostki o długości kilkunastu metrów, jak i takie, które liczą sobie ponad 40 metrów. Oprócz polskich żaglowców są to jednostki pod banderą niemiecką, fińską, angielską czy szwedzką.

Największą z nich jest s/y Santa Barbara Anna, której historia sięga 1957 roku, a która służyła początkowo jako trawler rybacki, a - po wielokrotnych przebudowach - ostateczną metamorfozę przeszła po sprzedaży w 1984 roku do Kornwalii, kiedy stała się trzymasztowym żaglowcem. W 1993 roku żaglowiec kupili członkowie popularnego zespołu The Kelly Family, którzy odnowili jednostkę i - na cześć zmarłej matki - nazwali statek Santa Barbara Anna.

Długi na ponad 44 m żaglowiec Santa Barbara Anna wyposażony w ożaglowanie o powierzchni 538 m kw., nadal należy do Joe Kelly'ego, jednak jednostką opiekuje się prywatne stowarzyszenie z Rostocku. Jest jednym ze statków, którymi w ramach zlotu można będzie wypłynąć w krótki rejs czy to po Motławie czy nawet na Zatokę Gdańską.

W sobotni wieczór w ramach Baltic Sail na wodach Motławy zaplanowano Bitwę Morską z udziałem jednostek uczestniczących w zlocie. Tego dnia wieczorem odbędzie się także pokaz sztucznych ogni. Z kolei w niedzielne popołudnie odbędzie się Parada Żagli, na której - obok jednostek – uczestniczek zlotu, zaprezentują się także - wraz ze swoimi jachtami - miejscowi miłośnicy pływania pod żaglami.

Baltic Sail towarzyszą też koncerty pod wspólną nazwą "Szanty pod Żurawiem". Część z nich będzie miała miejsce na scenie ustawionej na ul. Długiej, ale większość z zaplanowanych na cztery dni występów, odbywać się będzie na wyspie Ołowianka, na scenie ulokowanej w sąsiedztwie otwartej niedawno kładki pieszej prowadzącej na wyspę.

Na Baltic Sail złożą się także zajęcia edukacyjne dedykowane główne dzieciom. W hali namiotowej rozstawionej na Ołowiance skorzystać będzie można z warsztatów muzycznych i plastycznych, szkoleń żeglarskich czy zajęć z pierwszej pomocy. Na najmłodszych czekać będzie również teatrzyk Morskie Opowieści. Chętni do aktywnego wypoczynku wodnego będą mogli z kolei wypożyczyć kajak, rower wodny czy żaglówkę.

PAP/MBB

Fot. Żeglarz/wikimedia.org

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook