Jedynie prawda jest ciekawa


21 żaglowców na Baltic Sail w Gdańsku

29.06.2017

W programie żeglarskiej imprezy. zaplanowanej na cztery dni, znalazły się m.in. parada żaglowców, koncerty "Szanty pod Żurawiem", inscenizacja bitwy morskiej czy rejsy żaglowcami.

W odbywającym się już po raz 21. zlocie biorą udział zarówno mniejsze jednostki o długości kilkunastu metrów, jak i takie, które liczą sobie ponad 40 metrów. Oprócz polskich żaglowców są to jednostki pod banderą niemiecką, fińską, angielską czy szwedzką.

Największą z nich jest s/y Santa Barbara Anna, której historia sięga 1957 roku, a która służyła początkowo jako trawler rybacki, a - po wielokrotnych przebudowach - ostateczną metamorfozę przeszła po sprzedaży w 1984 roku do Kornwalii, kiedy stała się trzymasztowym żaglowcem. W 1993 roku żaglowiec kupili członkowie popularnego zespołu The Kelly Family, którzy odnowili jednostkę i - na cześć zmarłej matki - nazwali statek Santa Barbara Anna.

Długi na ponad 44 m żaglowiec Santa Barbara Anna wyposażony w ożaglowanie o powierzchni 538 m kw., nadal należy do Joe Kelly'ego, jednak jednostką opiekuje się prywatne stowarzyszenie z Rostocku. Jest jednym ze statków, którymi w ramach zlotu można będzie wypłynąć w krótki rejs czy to po Motławie czy nawet na Zatokę Gdańską.

W sobotni wieczór w ramach Baltic Sail na wodach Motławy zaplanowano Bitwę Morską z udziałem jednostek uczestniczących w zlocie. Tego dnia wieczorem odbędzie się także pokaz sztucznych ogni. Z kolei w niedzielne popołudnie odbędzie się Parada Żagli, na której - obok jednostek – uczestniczek zlotu, zaprezentują się także - wraz ze swoimi jachtami - miejscowi miłośnicy pływania pod żaglami.

Baltic Sail towarzyszą też koncerty pod wspólną nazwą "Szanty pod Żurawiem". Część z nich będzie miała miejsce na scenie ustawionej na ul. Długiej, ale większość z zaplanowanych na cztery dni występów, odbywać się będzie na wyspie Ołowianka, na scenie ulokowanej w sąsiedztwie otwartej niedawno kładki pieszej prowadzącej na wyspę.

Na Baltic Sail złożą się także zajęcia edukacyjne dedykowane główne dzieciom. W hali namiotowej rozstawionej na Ołowiance skorzystać będzie można z warsztatów muzycznych i plastycznych, szkoleń żeglarskich czy zajęć z pierwszej pomocy. Na najmłodszych czekać będzie również teatrzyk Morskie Opowieści. Chętni do aktywnego wypoczynku wodnego będą mogli z kolei wypożyczyć kajak, rower wodny czy żaglówkę.

PAP/MBB

Fot. Żeglarz/wikimedia.org

Warto poczytać

 1. krolowa-jadwiga 23.03.2018

  Prywatne życie Królowej Jadwigi

  Od eseju biograficznego "Jadwiga" autorstwa Marty Kwaśnickiej rozpoczęła się w czwartek w Instytucie Polskim w Budapeszcie prezentacja serii wydawniczej noszącej imię historyka i znawcy stosunków polsko-węgierskich Wacława Felczaka.

 2. milionerzy 21.03.2018

  Drugi milion w polskiej edycji Milionerów!

  W środowym odcinku Milionerów padł drugi milion w historii polskich Milionerów! Kim jest szczęśliwy zwycięzca?

 3. marzanna 21.03.2018

  Topienie Marzanny

  21 marca obchodzimy pierwszy dzień wiosny kalendarzowej. Z tym dniem wiąże się stara słowiańska tradycja Topienia Marzanny.

 4. polish-hungarian-flags 21.03.2018

  Trwają obchody Tygodnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Veszprém

  Wystawa współczesnych artystów polskich zatytułowana "Polska Geometria" została otwarta we wtorek w ramach Tygodnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Veszprem, którego kulminacją będzie wizyta prezydentów obu państw w piątek.

 5. hokej-alko 15.03.2018

  Wielki dylemat fińskiego hokeja: pić albo nie pić

  Rozgrywki fińskiej ligi hokeja na lodzie wchodzą w zupełnie nowy wymiar, lecz nie sportowy tylko rozrywkowy. Nowe przepisy dotyczące serwowania alkoholu umożliwiają przekształcanie hal sportowych w... restauracje z pozwoleniem na sprzedaż piwa na trybunach.

 6. stephen-hawking 14.03.2018

  Pożegnaliśmy wybitnego fizyka, kosmologa i...gwiazdę popkultury

  Astrofizyk, kosmolog, fizyk teoretyk - Stephen Hawking. Miał 76 lat.

 7. venus 09.03.2018

  Kobiety – skąd one się wzięły?

  Czy zastanawialiście się, skąd się wzięło słowo „kobieta”? Odpowiedź może Was zaskoczyć!

 8. darski08032018 08.03.2018

  Żenujący upadek. Nergal „śpiewa” do penisa, na którym wisi ukrzyżowany Chrystus

  Muzyk znany dawniej jako "Holocausto" najwyraźniej zatęsknił za popularnością.

24.03
2018

Kalendarium

Najbliższe wydarzenia i święta

więcej
CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook