Jedynie prawda jest ciekawa


2018 – Rok Psa 狗年

15.02.2018
chinese-new-year
2018 – Rok Psa 狗年

Państwo Środka wkracza w Nowy Rok. Co to oznacza?

Chiński  Nowy  Rok (春节), znany  również  jako  Święto  Wiosny,  to  najważniejsze  chińskie  święto  w  roku.  W  przeciwieństwie  do  naszego  Sylwestra,  Chiński  Nowy  Rok  to  święto  rodzinne.  Spędza się je w gronie najbliższych, podobnie jak Boże Narodzenie w kulturze chrześcijańskiej. Święto Wiosny jest również dłuższe niż nasz Nowy Rok – celebrowanie trwa aż szesnaście dni i kończy się Świętem Latarni/Lampionów (元宵节). 


Jak Chińczycy przygotowują się do tego ważnego wydarzenia? Przygotowania zaczynają się około tygodnia wcześniej, choć czasem może to być nawet miesiąc. Oprócz wysprzątania i udekorowania mieszkania, ważne jest, aby uregulować niezałatwione sprawy, w szczególności zaległe długi – wkraczanie w Nowy Rok z zobowiązaniami nie wróży najlepiej. 

Jak wygląda tradycyjny chiński dom w tym uroczystym okresie? Ważne jest, żeby wystrój utrzymany był w czerwony kolorze, który dla Chińczyków oznacza szczęście. Na drzwiach powinien znaleźć się odwrócony znak szczęścia (福), gdyż przypomina wtedy inny symbol, oznaczający „nadchodzenie”. 

Podobnie jak w święcie Bożego Narodzenia, duże znaczenie ma Wigilia nadejścia Nowego Roku. W tym dniu przygotowuje się potrawy świąteczne, z których dużą rolę odgrywają chińskie pierożki jiaozi (饺子). Ich zjedzenie ma zwiastować bogactwo w nadchodzącym roku. W Wigilię tradycyjnie wręcza się prezenty, np. owoce, ciastka, czy czerwone koperty z pieniędzmi w środku, tzw. hongbao (红包). Po północy natomiast, wychodzi się na zewnątrz, aby podziwiać fajerwerki, które wedle wierzeń mają odstraszać potwora Nian (年), którego imię oznacza „rok”. 


 Chiński rok związany jest z 12 znakami zodiaku. Każdy z nich reprezentowany jest przez zwierzę. Rok 2017 upłynął pod znakiem Koguta, a nadchodzący rok 2018 będzie rokiem Psa. Co on oznacza? Rok Psa jest czasem przyjaźni i zacieśniania relacji. Stajemy się bardziej empatyczni, wrażliwi, nastawieni na współpracę. Osoby urodzone w roku psa powinny być dobrymi, skorymi do pomocy przyjaciółmi. Rok Psa dobiegnie końca 4 lutego 2019 r., ustępując miejsca rokowi Świni.


MP/fot. PAP 

(edit)

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook