Jedynie prawda jest ciekawa


20. Festiwal Jazz Jantar od niedzieli w Gdańsku

27.10.2017
klub-zak
20. Festiwal Jazz Jantar od niedzieli w Gdańsku

21 koncertów czeka na miłośników jazzu podczas rozpoczynającego się w niedzielę w Klubie Żak w Gdańsku 20. Festiwalu Jazz Jantar. Kilku wykonawców wystąpi w Polsce po raz pierwszy. Festiwal potrwa do 12 listopada.

"Nastawiamy się przede wszystkim na nowe twarze i wschodzące gwiazdy muzyki jazzowej. To jest nasz znak firmowy i wizytówka. Jesteśmy właściwie festiwalem bez typowych gwiazd, choć oczywiście na naszej imprezie są też artyści mający taką rangę, ale my ich prezentujemy głównie ze względu na ostatnie dokonania, np. nagrane płyty" - powiedziała PAP dyrektor Klubu Żak i jeden z kuratorów festiwalu, Magdalena Renk-Grabowska.

Wyjaśniła, że podczas gdańskiego festiwalu można usłyszeć dużo awangardowego jazzu.

"Na otwarcie festiwalu będzie np. mieszanka jazzu z metalem w wykonaniu amerykańskiego Ex Eye. Wystąpi też Heroes Are Gang Leaders czyli 11-osobowy kolektyw z Nowego Jorku. Dowodzi nim saksofonista James Brandon, ale w zespole tym są też inni muzycy, raperzy, a nawet poeci" - dodała Renk-Grabowska.

Dla obu tych grup będzie to pierwszy występ w Polsce.

Po raz pierwszy przed polską publicznością na festiwalu w Gdańsku zaprezentuje się także Amirtha Kidambi z zespołem Elder Ones, której twórczość cechuje osobliwe spojrzenie na rag i muzykę karnatycką, połączone z improwizacją; grupa Battle Trance tworząca swoją muzykę na monumentalnym brzmieniu czterech saksofonów tenorowych; portugalskie trio Black Bombaim z udziałem niemieckiego saksofonisty Petera Brotzmanna oraz reprezentujący brytyjską scenę jazzową Dinosaur.

Po raz pierwszy w naszym kraju ze swoim nowym składem zaprezentuje się również saksofonista Steve Lehman.

Wśród wykonawców bardziej znanych i renomowanych w świecie jazzu wystąpią w Gdańsku m.in. John Medeski, Miguel Zenon, Ambrose Akinmusire oraz Joe Lovano wraz ze swoim Classic Quartet.

Na Festiwalu Jazz Jantar nie zabraknie także rodzimych artystów. Będą wśród nich m.in. Jaskułke Sextet, Atom String Quartet, duńsko-polsko-norweski Pimpono Ensemble, a w bloku Młoda Scena Jazzowa - Chryste Panie oraz Immortal Onion.

Festiwal Jazz Jantar to najstarszy na Wybrzeżu i jeden z najstarszych w Polsce festiwali jazzowych. Jest ściśle powiązany z działalnością Klubu Studentów Wybrzeża Żak, którego spadkobiercą jest Klub Żak. Festiwal narodził się w 1973 r. Od trzeciej edycji Polskie Stowarzyszenie Jazzowe włączyło go w cykl objazdowych koncertów Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Koncerty Jazz Jantaru organizowano na katamaranach, w Wielkim Młynie, w Klubie Kwadratowa i Teatrze Wybrzeże.

Lipcowy Jazz Jantar'81 był pierwszym festiwalem wypisanym z objazdowej formuły Pomorskiej Jesieni Jazzowej: na statku (rejs z Sopotu do Gdańska) grały trójmiejskie zespoły, w Wielkim Młynie m.in. Tomasz Stańko, Trio Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Helmut Nadolski z Supergrupą Bez Fałszywej Skromności, a w hali Stoczni - Ewa Bem, Stanisław Sojka, Trio Wojciecha Karolaka, Novi Singers, Tomasz Szukalski i Józef Skrzek. Pod koniec lat 80. festiwal został zawieszony. Imprezę reaktywowano w 1997 roku.

 

(PAP) autor: Robert Pietrzak/ Fot. Wikicommons

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook