Jedynie prawda jest ciekawa


17 tys. długości basenu na cześć Jana Pawła II

03.04.2013

17 tys. 379 długości basenu przepłynęli w nocy z wtorku na środę uczestnicy II Otwartego Memoriału Pływackiego Olimpiad Specjalnych, który odbył się w Kędzierzynie-Koźlu. Memoriał poświęcony bł. Janowi Pawłowi II.

Sztafeta odbyła się na krytej pływalni w Kędzierzynie-Koźlu. Rozpoczęła się dokładnie w ósmą rocznicę śmierci Jana Pawła II, czyli 2 kwietnia o godz. 21.37, a zakończyła w środę o godz. ósmej.

W imprezie wzięło udział 320 uczestników, z których najmłodszy miał sześć lat i przepłynął kilka 25-metrowych długości basenu w asyście taty. "Byli też i tacy, którzy przepłynęli ponad dwieście długości. Mimo to nie udało się poprawić ubiegłorocznego wyniku, który wyniósł ponad 18 tysięcy długości basenu" - powiedziała jedna z organizatorek Ewa Hałambiec.

Zastrzegła jednak, że poprawa wyniku z ubiegłego roku nie była celem sztafety. Zadanie uczestników tegorocznego pływania ku czci Jana Pawła II w Kędzierzynie-Koźlu polegało na pokonaniu 9 tys. 665 długości basenów - tylu, ile dni trwał pontyfikat papieża Polaka. "Liczbę tę przekroczyliśmy jeszcze przed godziną drugą nad ranem w nocy z wtorku na środę" - powiedziała Hałambiec.

W II Otwartym Memoriale Pływackim Olimpiad Specjalnych mógł wziąć udział każdy, kto czuł się na siłach, by przepłynąć 25 metrów. Dlatego wśród uczestników nocnego pływania były również dzieci pod opieką rodziców i osoby niepełnosprawne. "Jako pierwsze pływały osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Było ich osiemnaście" - powiedziała Hałambiec.

Każdy z uczestników otrzymał certyfikat udziału w memoriale podpisany przez biskupa opolskiego Andrzeja Czaję, który objął wydarzenie patronatem.

"Zabawa była naprawdę dobra, bardzo wielu uczestników naszej sztafety poprawiało deklarowane wcześniej życiowe rekordy" - powiedziała organizatorka.

Przed rokiem w pierwszym memoriale w Kędzierzynie-Koźlu wzięło odział prawie 500 osób; udało im się przepłynąć w sumie ponad 18 tys. długości basenu. Tegoroczny memoriał w Kędzierzynie-Koźlu poświęcony był również zmarłemu kilka miesięcy temu trenerowi kędzierzyńskich pływaków Zbigniewowi Liskowiczowi.

Patronat nad imprezą objęli m.in. biskup opolski Andrzej Czaja i prezydent Kędzierzyna-Koźla Tomasz Wantuła. Organizatorami imprezy są m.in.: Olimpiady Specjalne Polska-Opolskie, Urząd Miasta Kędzierzyna-Koźla, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kędzierzynie-Koźlu, Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu, Zespół Szkół Miejskich nr 1 Publiczne Gimnazjum nr 5 w Kędzierzynie-Koźlu, Zespół Szkół Specjalnych w Kędzierzynie-Koźlu i Opolski Okręgowy Związek Pływacki.

PAP, lz

[fot: wikipedia]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook