Jedynie prawda jest ciekawa


1/3 Polaków dostrzega religijność świąt

21.12.2011

Dla ponad połowy Polaków Boże Narodzenie wiąże się z rodzinną atmosferą, a 29 proc. postrzega święta jako wydarzenie religijne - wynika z sondażu CBOS.

Zdecydowana większość ankietowanych zamierza obdarować kogoś prezentem.  Z sondażu wynika, że większość ankietowanych (51 proc.) przeżywa Boże Narodzenie przede wszystkim jako święta rodzinne. Tylko dla 29 proc. badanych liczy się głównie ich aspekt religijny, a 16 proc. badanych deklaruje, że postrzega je jako święto ludzi związanych z religią chrześcijańską.

Sposób przeżywania Bożego Narodzenia zależy w największym stopniu od wieku. W grupie wiekowej 18-24 lata 66 proc. ankietowanych przyznaje, że święta mają dla nich przede wszystkim wymiar rodzinny. Wraz z wiekiem rośnie znaczenie doświadczeń religijnych związanych z przeżywaniem świąt. W grupie wiekowej 65 lat i więcej 43 proc. badanych przyznaje, że ten aspekt jest dla nich najważniejszy, a jedynie 38 proc. stawia na pierwszym miejscu rodzinną atmosferę.

Jednocześnie z danych CBOS wynika, że religijny i świecki sposób przeżywania świąt nie wykluczają się nawzajem. Dla większości badanych najważniejsze w czasie Bożego Narodzenia jest spędzanie czasu z rodziną (67 proc.). Duża grupa w okresie świątecznym docenia także możliwość podtrzymania tradycji (38 proc.) i wzięcia udziału w uroczystościach kościelnych (34 proc.). Dla 12 proc. uczestniczących w badaniu święta to okazja do odpoczynku od pracy. Tylko 1 proc. badanych traktuje święta jako okazję do obejrzenia ciekawych filmów w telewizji.

Blisko połowa Polaków spędzi Wigilię w gronie najbliższej rodziny - z dziećmi lub rodzicami (po 49 proc. badanych). 59 proc. deklaruje, że przy świątecznym stole zasiądzie w towarzystwie partnera bądź współmałżonka, a co dziesiąty Polak zamierza spędzić wigilijny wieczór z przyjaciółmi lub bliskimi znajomymi. 2 proc. ankietowanych przeżyje Wigilię samotnie.


Z sondażu wynika też, że dla ponad 3/4 Polaków Boże Narodzenie wiąże się z obdarowywaniem prezentami. 78 proc. ankietowanych przygotowuje dla kogoś gwiazdkowy podarek. Prawie co piąty badany nie zaprząta sobie tym głowy. Większość badanych zamierza obdarować od czterech do ośmiu osób, nieco mniej (31 proc.) - dwie, trzy osoby, a 6 proc. planuje uszczęśliwić tylko jedną osobę.

Zamiar obdarowania bliskich prezentami wiąże się przede wszystkim z subiektywnym odczuciem zamożności rodziny - im wyższa ocena własnych warunków materialnych, tym większy odsetek osób deklarujących chęć przygotowania świątecznych prezentów. Na skłonność do obdarowywania wpływa również wiek i wykształcenie - osoby młodsze i lepiej wykształcone częściej w porównaniu z innymi planują bożonarodzeniowe podarki.  

Na prezenty gwiazdkowe ponad połowa Polaków zamierza wydać mniej więcej tyle samo pieniędzy co w ubiegłym roku, a ponad 1/4 deklaruje, że przeznaczy na nie mniejsze sumy. Blisko co piąty badany twierdzi, że na przygotowanie świątecznych potraw wyda więcej niż rok temu.

Sondaż CBOS przeprowadził 1-8 grudnia 2011 r. na reprezentatywnej losowej grupie 950 dorosłych mieszkańców Polski.

PAP
Fot. sxc.hu

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook