Jedynie prawda jest ciekawa


10 kg waży najcięższa moneta z Janem Pawłem II

30.03.2015

Mennica Polska zaprezentowała srebrną monetę upamiętniającą 10. rocznicę śmierci Jana Pawła II o wadze 10 kg. Mennica podkreśla, że to największa na świecie moneta z jego wizerunkiem. Jej nakład to jedynie 10 egzemplarzy.

Monetę oficjalnie zaprezentowano w poniedziałek, na konferencji prasowej w Warszawie. Moneta "Pro Memoria" waży równe 10 kg i ma średnicę 210 mm. Została wyprodukowana ze srebra najczystszej próby (999,9). Zarówno masa, jak i liczba wyprodukowanych sztuk, nawiązują do rocznicy śmierci Jana Pawła II.

Monetę wytłoczono za pomocą 4 uderzeń prasy monetarnej, przy nacisku dochodzącym do 2500 ton. Jak podkreślali w poniedziałek przedstawiciele Mennicy Polskiej mincerze zadbali o jej wyjątkowe wykończenie, dodając m.in. gładko polerowane obrzeże. O innowacyjności zastosowanych technik świadczy również idealnie wypolerowane (lustrzane) tło, niezwykle trudne do osiągnięcia przy takiej masie i średnicy.

Wizerunek Jana Pawła II na rewersie monety utrzymany został w stylu tradycyjnej ikonografii, przedstawiającej profil Świętego. Awers zawiera dziesięć stylizowanych gołębi nawiązujących do rocznicy jego śmierci. Emisję monety zaplanowano na 2 kwietnia 2015 r. - czyli dokładnie 10 lat po śmierci Jana Pawła II. Jak przyznał w rozmowie z PAP wiceszef Mennicy ds. handlu krajowego Leszek Rutkowski, po kolekcjonerską monetę już ustawiła się kolejka. "Rezerwacji jest więcej niż monet" - powiedział Rutkowski.

W czasie konferencji zaprezentowano także inne monety m.in. miniaturową wersję „Pro Memorii” o masie 1 uncji (nakład 500 szt.). Mennica wybiła też monetę z czystego złota o wadze 1 kg, także poświęconą 10. rocznicy śmierci Jana Pawła II. W sumie wybitych zostanie 5 takich monet. A dwie z nich już zostały zarezerwowane przez kolekcjonerów.

Mennica wyemituje też 115 monet w kształcie krzyża „Święty Jan Paweł II”, które będą wykonane ze srebra platerowanego 24 karatowym złotem. Wszystkie powstały z inicjatywy Mennicy Polskiej, a nie NBP, który może być jedynym emitentem monet będących w krajowym obiegu. Dlatego monety są nominowane w dolarach nowozelandzkich. 10-kilogramowa moneta ma nominał 1500 dolarów, jej srebrna miniaturka - 2 dolary, złota moneta o wadze 1 kg - 6000 dolarów, a moneta w kształcie krzyża - 25 dolarów.

Monety mają za to ceny emisyjne w złotych. 10 kilogramowa moneta - 70 tys. zł, jej srebrna miniaturka - 290 zł, złota moneta o wadze 1 kg - 265 tys. zł, a moneta w kształcie krzyża - 1890 zł.

Srebrne monety będzie można zobaczyć i kupić w stacjonarnych sklepach firmowych Mennicy Polskiej: w warszawskiej Arkadii, w Starym Browarze w Poznaniu i na Wawelu, a także w internetowym i stacjonarnym sklepie Skarbca Mennicy Polskiej. Złotą monetę można zamówić za pośrednictwem sklepu internetowego i stacjonarnego Skarbca Mennicy Polskiej. Wszystkie monety posiadają certyfikat potwierdzający ich autentyczność.

mc,PAP
[fot. PAP/Marcin Obara]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook