Jedynie prawda jest ciekawa


Dzień Kobiet w PRL-u - święto goździków i rajstop?

08.03.2018
kwaity-w-dzien-kobiet
Dzień Kobiet w PRL-u - święto goździków i rajstop?

W PRL-u kreowano wizerunek kobiety jako przykładnej matki, zaradnej gospodyni domowej czy zadowolonej pracownicy. W tą oficjalną propagandę ówczesnego systemu wpisywały się także plakaty z okazji Dnia Kobiet, które można będzie od czwartku oglądać w Bibliotece Uniwersyteckiej w Łodzi.

Wystawa "8 marca na polskich plakatach z okresu PRL" prezentuje okolicznościowe plakaty z lat 70. i 80. ubiegłego wieku związane ze świętem Dnia Kobiet. 

 "W minionej epoce oprócz popularnych goździków panie często były obdarowywane produktami trudno dostępnymi, np. rajstopami, mydłem czy też kawą. Kreowano wizerunek kobiety jako przykładnej matki, zaradnej kobiety domowej, zadowolonej pracownicy" - mówi PAP jeden z pomysłodawców wystawy Radosław Michalski z Biblioteki Uniwersyteckiej w Łodzi.  


Podkreślił, że współcześnie 8 marca staje się pretekstem do dyskusji nad równouprawnieniem kobiet i poszanowaniem ich praw, łamiąc w ten sposób stereotypowy wizerunek z minionych lat. 

 Współtwórca ekspozycji Paweł Fiszer przypomniał, że w PRL wszystkie media, podobnie jak zakłady pracy, w których hucznie obchodzono Dzień Kobiet, były państwowe. "Prezentujemy plakaty z tego okresu, które w pewien sposób forsowały, czy promowały określone postawy - promowanie kobiet jako zadowolonych sprzedawczyń, robotnic, szeregowych pracownic, ale też ukazywanie mężczyzn, którzy z okazji ich święta obdarowują je kwiatami czy też drobnymi prezentami" - dodał. 

 Jak mówił, jeden z charakterystycznych wówczas plakatów ukazuje uśmiechniętą robotnicę, z kwiatami wetkniętymi za kask, która wydaje się być w pełni zadowoloną ze swojej roli. Na innym plakacie mężczyźni w garniturach trzymają bukiety kwiatów; plakat z okazji Dnia Kobiet podkreśla oficjalność tego dnia, ale prezentowani są na nim tylko panowie - kobiety na plakacie nie ma. 

 Zdaniem Fiszera, poprzez odwołanie się do czasów PRL, wystawa daje możliwość dostrzeżenia przemian, jakie nastąpiły w społecznym odbiorze tego święta. 

 "Za pomocą tej wystawy chcemy dać szansę młodemu odbiorcy, który ma już doświadczenia i przemyślenia z lat współczesnych, na zestawienie sobie tego z tą propagandą minionego systemu. Wydaje się, że sytuacja kobiet od tamtych czasów się zmieniła. Myślę, że panie 30-40 lat temu nie podnosiłyby choćby postulatów wyrównania wynagrodzeń czy też likwidacji tego słynnego +szklanego sufitu+, czyli ograniczenia możliwości awansu na wyższe stanowiska" - ocenił Fiszer. 

 Uzupełnieniem ekspozycji podczas wernisażu będzie multimedialny pokaz fotografii z archiwum Biblioteki Uniwersyteckiej w Łodzi. Zostaną pokazane bibliotekarki w trakcie codziennej pracy czy obchodów święta 8 marca w 1978 roku. 

 Wystawę w holu starego gmachu Biblioteki UŁ będzie można oglądać do 31 marca. 


PAP

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook