Jedynie prawda jest ciekawa


Książka, która steruje komputerem

11.09.2012

"Książka interesuje mnie, jako interfejs, którym ludzie posługiwali się przez setki lat, a który współcześnie znajduje cyfrowych następców" - mówi Waldemar Węgrzyn, autor Elektrobiblioteki - książki, która zaciera granice między ekranem a papierowym wydrukiem.

Waldemar Węgrzyn, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, stworzył jako pracę dyplomową elektroniczną książkę, przy wykorzystaniu której użytkownik może kontrolować tekst i grafikę na stronie internetowej. Przewracając kartki w wyposażonej w elektronikę papierowej książce (podłączonej do komputera przez port USB), czytelnik zmienia strony na ekranie. Uderzenie zamieszczonego w książce obrazka, powoduje automatyczne otworzenie go na stronie internetowej i np. uruchomienie animacji bądź treści interaktywnych.

"Tytuł Elektrobiblioteka oraz stylistyka całej publikacji nawiązuje do opublikowanego w latach dwudziestych manifestu El Lissitzkiego (wł. Łazara Markowicza Lisickiego), który - wyprzedzając swoją epokę - przewidział, że książki przybiorą kiedyś inną, być może elektroniczną formę. Mnie książka interesuje jako rodzaj interfejsu, którym ludzie posługiwali się przez setki lat, a który współcześnie znajduje cyfrowych następców" - powiedział Waldemar Węgrzyn.

Można w niej wyczytać, że Elektrobiblioteka usuwa "ścisły podział na sfery druku i ekranu" i tak jest w rzeczywistości. El Lissitzki, rosyjski grafik, architekt i typograf, stwierdził w zatytułowanym "Topografia Typografii" tekście, że książki powinny zostać uznane za technologię, która przezwycięża czas i przestrzeń a same zadrukowane arkusze muszą "wyjść poza swoje granice".

Waldemar Węgrzyn pracował nad wszystkimi etapami powstawania Elektrobiblioteki, chociaż jak sam przyznaje nie ukończyłby projektu, gdyby nie wsparcie wykładowców uczelni oraz wielu innych osób i firm, które zaangażowały się w jego realizację. "Liczba rozmaitych zagadnień technologicznych, z którymi się zetknąłem wymagała pomocy specjalistów - nie ukończyłbym pracy gdyby nie oni, dlatego serdecznie im wszystkim dziękuję" - powiedział Węgrzyn.

Pomysł stworzenia Elektrobiblioteki pojawił się około dwóch lat temu i - jak powiedział jej autor - w trakcie tworzenia "praca koncepcyjna i zmagania z technologią przeplatały się ze sobą, chodziło o rodzaj eksperymentu z nietypowym zastosowaniem elektroniki". W tym czasie powstało kilka wstępnych prototypów oraz trzy egzemplarze w wersji najbardziej zaawansowanej. Węgrzyn dodał jednak, że do prawdziwego końca prac konieczne są jeszcze technologiczne poprawki i ulepszenia, zwłaszcza pod względem introligatorskim.

Pierwotnie, Elektrobiblioteka miała być projektem jednorazowym, według twórcy rodzajem eksperymentu łączącego stare i nowe media: "zarówno najnowsze jak i te bardziej tradycyjne techniki są w pracy projektanta równie ważne. Ku mojemu zaskoczeniu efekt wzbudził duże zainteresowanie i w tej chwili podejmuję próby udoskonalenia prototypu".

Czy Elektrobiblioteka może przerodzić się w projekt komercyjny? Według Węgrzyna jeszcze na to za wcześnie, chociaż w przyszłości nie wyklucza on takiego rozwoju swojej pracy. Przyznaje on, że choć pod względem funkcjonalności jego projekt nie jest alternatywą dla e-booków, być może udałoby się zastosować go w specyficznych wydawnictwach, które wciąż chętniej wydają na papierze niż w sieci. Chodzi między innymi o wydawców książek dla dzieci, katalogów produktów czy literatury pięknej.

Internetową wersję pracy można obejrzeć online na stronie www.elektrobiblioteka.net. Film dokumentujący powstawianie elektroksiążki - od pisania, projektu graficznego i tworzenia fizycznego egzemplarza  - znaleźć można w popularnych internetowych serwisach wideo (np. Video.com).

PAP/JKUB

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook