Jedynie prawda jest ciekawa


Polityczny thriller?

30.10.2013

Tydzień rozpoczął się wspaniale. Rozmowy dwóch działaczy dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej, opublikowanej w poniedziałek na portalu „Newsweeka”, słucha się z prawdziwą przyjemnością.

Swego czasu wśród dziennikarzy zajmujących się sprawami kryminalnymi była moda na korzystanie z urządzeń, pozwalających na słuchanie, a raczej na podsłuchiwanie rozmów warszawskiej policji, prowadzonych przez radio. Dziennikarzom chodziło o zdobycie najróżniejszych „gorących” newsów kryminalnych, o których w normalnym trybie media dowiadywały się następnego dnia, a czytelnicy gazet najwcześniej dwa dni po zdarzeniu. Wtedy najczęściej takiego opóźnionego newsa miała zresztą większość dziennikarzy, podczas gdy wykryty dzięki podsłuchowi, nabierał wartości atrakcyjnego towaru. Publikowany był natychmiast i miało go tylko jedno medium. Były to najczęściej drobne incydenty, pasujące do rubryki „Lokalna codzienna kronika kryminalna” niż wielkie afery kryminalne. Ale zabawy było przy tym sporo. Często, zanim złapało się częstotliwość „policyjną”, trafiało się na inne rozmowy. Jednak zarówno te policyjne jak i z reguły jakieś prywatne rozmowy po kilku seansach nudziły się. Nawet wtedy, gdy słyszało się uzgodnienia dwojga kochanków, ukrywających swoje uczucia przed małżonkami. Jednym słowem, nie umywają się one do rozmów polityków. Te nasycone są intensywnie rzeczywistą troską o dobro kraju i wszystkich obywateli. Wskazują jednocześnie najlepszą drogę do realizacji tych szczytnych planów. W żywo obecnie dyskutowanej rozmowie, tą najlepsza drogą było oddanie głosu w wyborach na szefa dolnośląskiej Platformy na przeciwnika Grzegorza Schetyny. Ten rodzaj poświęcenia się dla dobra partii, co całkowicie uzasadnione, winna spotkać nagroda. Zaś trwałą i w miarę stabilną nagrodą, jest dobrze płatna posada w jednej ze spółek z udziałem Skarbu Pastwa. I tego zagadnienia dotyczyła rozmowa. Nie od dziś wiadomo, a więc to żadna nowość, polscy parlamentarzyści uwielbiają wprost słowa nieparlamentarne, bo to ich bardzo odpręża po pełnych napięcia, stresujących decyzjach. Oni jedyni zdają sobie w pełni sprawę z wagi tych decyzji. I oni jedyni czują ich brzemię. Używanie zwrotów i potocznych, rynsztokowych słów w tych rozmowach, nadają im niepowtarzalnego kolorytu, zachwycającego dzięki lokalnym naleciałościom. Ale to już zostawiam wytrawnym badaczom językoznawstwa, fenomenologii struktur intelektualnych elit społecznych i specjalistom hermeneutyki.

Niezależnie od treści merytorycznej, czy jak kto woli, wewnętrznej zawartości rozmowy, interesują mnie bardzo okoliczności zewnętrzne. Moim skromnym zdaniem, mogą mieć one kluczowe znaczenie dla właściwego zrozumienia sensu przeprowadzenia rozmowy, jej nagrania i błyskawicznego jej nagłośnienia.
 
Gdybym pisać miał scenariusz politycznego trihllera, to w zarysach byłby taki. Działacz nakłaniany do głosowania na Jacka Protasiewicza w zamian za obiecaną posadę, byłby zaufanym człowiekiem Grzegorza Schetyny. Spodziewając się złożenia mu brudnej propozycji, założył pod koszulę sprzęt nagrywający. Po zarejestrowaniu przebiegu rozmowy, czekał na wynik głosowania. Nie wiele brakowało, by zapomniał o nagraniu. Pochłonęło go całkowicie tworzenie programu działania Platformy Obywatelskiej na Dolnym Śląsku, kładącego nacisk na umocnienie związków partii z miejscowymi biznesmenami. Nagle uświadomił sobie, że bez udziału Schetyny realizacja tego programu może poważnie kuleć. Uznał, że tę szkodliwą dla rozwoju regionu sytuację, może jedynie uratować upublicznienia nagrania.
   

Jerzy Jachowicz

Autor bloga

JACHOWICZ

Jerzy Jachowicz

Polski dziennikarz, publicysta. Przed 1989 działał w opozycji demokratycznej ("Solidarność"). W latach 1989-2005 był dziennikarzem "Gazety Wyborczej", jednym z prekursorów dziennikarstwa śledczego w Polsce. Zajmował się głównie problematyką przestępczości zorganizowanej i jej powiązań z dawnym aparatem bezpieczeństwa PRL.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook