Jedynie prawda jest ciekawa


Obrońcy swojego wychowanka – ni to duchownego, ni to agnostyka, czyli Wojciecha Lemańskiego

20.12.2013

Watykan nie okazał chrześcijańskiego miłosierdzia wobec ks. Wojciecha Lemańskiego i utrzymał kary nałożone na niego przez abp. Henryka Hosera. Najważniejsza z nich to pozbawienie go parafii. Nie ma się czemu dziwić. Każdy, kto zna bliżej podstawy nauki katolickiej rozumie, że Watykan nie mógł postąpić inaczej z proboszczem z podwarszawskiej parafii Jasienica.

„Gazeta Wyborcza” udaje, że nie rozumie tego. Piórem swego, skądinąd świetnego dziennikarza, Jarosława Mikołajewskiego, wylewa krokodyle łzy nad losem ks. Lemańskiego. Pismo Adama Michnika staje w obronie swojego własnego produktu, którego udało się zarazić lewackimi ideami. Wszak to „Gazeta Wyborcza” ma główną zasługę w duchowym i intelektualnym kształtowaniu ks. Lemańskiego, które zaprowadziły go na pustkowia dalekie od katolicyzmu. Mówiąc krótko, to „Gazeta” wyprowadziła ks. Lemańskiego tak daleko na manowce, że nie ma na nich już miejsca dla katolickiego Kościoła.

Decyzja Watykanu dziennikarzowi „Gazety” jawi się „w tonacji dramatu”.  Jak można było odwołać od jego owieczek tak „dobrego, żarliwego księdza” – pisze Mikołajewski. I pyta: - Cóż takiego uczynił ks. Lemański, że Watykan uznał, iż działa na szkodę Kościoła? Odpowiadając sam sobie na to pytanie, dokonuje nadużycia, na które niewiele mediów w Polsce pewnie by sobie pozwoliło. Mówi wprost, że Watykan podjął niekorzystną dla ks. Lemańskiego decyzję, bo: „Hoser ma tam przyjaciół”. Wyjątkowo niesmaczne stwierdzenie, sugerujące, że to nie instytucja podejmowała decyzję lecz jakaś  koteria towarzyska usadowiona w Watykanie, z przewaga popleczników abp. Henryka Hosera. 

Przypomnę więc, co jest powodem kłopotów duchownego z Jasienicy. Głównie jego skandaliczna postawa publiczna. Jako kapłan katolicki nie może kwestionować nauczania moralnego Kościoła. Ks. Lemański wprowadza chaos w przekonania swoich wiernych, popierając modne europejskie idee, odzierające świat z naturalnych praw jego istnienia i rozwoju - zapłodnienie in-vitro, a przede wszystkim eutanazję. Opowiada się też pokrętnie, w czym widać ślady zainfekowania go europejskim liberalizmem, preferowanym przez „Gazetę”, prawnego zaakceptowania związków homoseksualnych. Może to dobry czas dla ks. Lemańskiego, aby zastanowić się, czy nie powinien wystąpić z Kościoła i zgodnie ze swoimi przekonaniami wstąpić na drogę do nieuchronnego agnostycyzmu. 

Jerzy Jachowicz

Autor bloga

JACHOWICZ

Jerzy Jachowicz

Polski dziennikarz, publicysta. Przed 1989 działał w opozycji demokratycznej ("Solidarność"). W latach 1989-2005 był dziennikarzem "Gazety Wyborczej", jednym z prekursorów dziennikarstwa śledczego w Polsce. Zajmował się głównie problematyką przestępczości zorganizowanej i jej powiązań z dawnym aparatem bezpieczeństwa PRL.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook