Jedynie prawda jest ciekawa


Ciekawy sondaż, ciekawego ośrodka badawczego

21.05.2014

Być może jest to klasyczny sondaż „sporządzony”. Podporządkowany potrzebom rządzącej partii.

To już ostatni mój komentarz przed niedzielnymi wyborami do europarlamentu. Jak wszyscy znawcy mówią, papierek lakmusowy albo „próba generalna” przed ważnymi wyścigami w 2015 roku – samorządowym, prezydenckim i parlamentarnym.

Pięć dni przed otwarciem lokali wyborczych ma miejsce operacja dość charakterystyczna dla obecnych rządów Platformy Obywatelskiej. W najnowszym, wtorkowym sondażu przeprowadzonym przez Centrum Badania Opinii Społecznej, czyli popularny CBOS, Platforma Obywatelska zdecydowanie prowadzi przed PiS. Na Platformę Obywatelską chce zagłosować 26 proc. ankietowanych osób. Na Prawo i Sprawiedliwość co piąty wyborca - 21 proc. Według sondażu do europarlamentu dostaną się też kandydaci z list SLD-UP (8 proc.) i PSL (5 proc.). Na Nową Prawicę Janusza Korwin-Mikkego chce głosować 4 proc., a to znaczy, że nie przekroczy progu wyborczego. Tylko 2 proc. głosujących zamierza poprzeć kandydatów Europy Plus Twój Ruch oraz Polski Razem Jarosława Gowina.

Wynikami tego sondażu na wszelkie sposoby epatuje „Gazeta Wyborcza”, ogłaszając triumfalnie zwycięstwo popieranej przez to medium Platformy. Jest to o tyle słodka dla „Gazety” wiadomość, gdyż prognozy pojawiające się od ponad miesiąca malowały ponury obraz – zdecydowane zwycięstwo PiS na PO. Była to zapowiedź nadejścia we wspomnianych już innych przyszłych wyborach strasznych czasów. I tu nagle niespodziewany zwrot, zamiana miejsc na podium przez dwóch najważniejszych graczy na scenie politycznej. Utrzymanie obecnego stanu, a więc praktycznie wielkie zwycięstwa PO. „Gazeta”, w którą rząd za pośrednictwem swoich agend pompuje duże pieniądze, oszalała ze szczęścia. I to do tego stopnia, że napisała prawdę. Zamiast zdania: „W sondażu przeprowadzonym przez CBOS”,  „Gazeta” podaje” „W najnowszym sondażu sporządzonym przez CBOS”.

W tym pozornym drobiazgu tkwi sedno sprawy. Być może jest to klasyczny sondaż „sporządzony”. Podporządkowany potrzebom rządzącej partii. Skąd ta nieśmiała hipoteza?

Otóż stąd, że jak powszechnie wiadomo, a ja tylko przypominam, CBOS utworzono w 1982 roku. Został powołany przez pułkownika Stanisława Kwiatkowskiego (ojciec Roberta Kwiatkowskiego, byłego szefa TVP za rządów SLD), doradcę generała Wojciecha Jaruzelskiego. Obecnie, oczywiście zarządza nim ktoś inny. Tyle, że formalnie jest fundacją, którą nadzoruje Kancelaria Premiera.     

Jerzy Jachowicz

Autor bloga

JACHOWICZ

Jerzy Jachowicz

Polski dziennikarz, publicysta. Przed 1989 działał w opozycji demokratycznej ("Solidarność"). W latach 1989-2005 był dziennikarzem "Gazety Wyborczej", jednym z prekursorów dziennikarstwa śledczego w Polsce. Zajmował się głównie problematyką przestępczości zorganizowanej i jej powiązań z dawnym aparatem bezpieczeństwa PRL.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook