Jedynie prawda jest ciekawa


Cesarzowa kontroli – Anna Mania

04.11.2015

Złożyła pisemny meldunek na policję, że autor zażalenia naruszył prawo – znieważył Panią Annę Manię. Domaga się jego ścigania z kodeksu karnego...

Jeśli prawdą jest to, co napisał na oficjalnej stronie portalu szef Fundacji LEX NOSTRA   Maciej Lisowski, to niejaką Panią Annę Manię, zatrudnioną w Ministerstwie Pracy jako kontrolera, należałoby natychmiast zwolnić. A najlepiej zdegradować do funkcji sprzątaczki, która musiałaby co najmniej przez pięć lat, sprzątać gratis w instytucjach, które miały to nieszczęście, że kontrolowane były przez tą Panią. Z reguły, atrakcyjne blondynki (tak się prezentuje na zdjęciu publikowanym w internecie), są osobami rozsądnymi i życzliwymi. Na temat rozsądku Pani Anny Mani, nie mogę powiedzieć nic. Natomiast z pewnością nie należy do osób życzliwych instytucjom, które kontroluje. A już na pewno Fundacji LEX NOSTRA. Nie tylko nie okazała odrobiny życzliwości, ale od początku jej postępowanie nasycone było złośliwością.


Pani Anna Mania jest pracownikiem, a może tylko współpracownikiem Departamentu Pożytku Publicznego we wspomnianym wcześniej ministerstwie. Departament ten w zakresie swoich obowiązków „odpowiada za tworzenie warunków dla rozwoju organizacji poza rządowych i innych podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego…”.  Z opisu postawy pani Anny Mani wynika jasno, że swoją rolę traktuje akurat odwrotnie. Widzianą w  dodatku jako posłannictwo, którego głównym celem jest uniemożliwienie działania instytucji pożytku publicznego, do jakich bez wątpienia należy Fundacja Macieja Lisowskiego. Od kilku lat Fundacja zajmuje się prawie tym samym, co pojawiło się w okresie kampanii prezydenckiej jako „Pomoc Duda”, a co obecnie działa już w ramach działalności administracji Kancelarii Prezydenta. Ogólnie rzecz ujmując, Fundacja stara się nieść pomoc osobom, które zostały skrzywdzone przez wymiar sprawiedliwości.


Znam osobiście Pana Macieja Lisowskiego i wiem, że nie należy do ludzi, którzy pozwoliliby  sobie na  koloryzowanie lub przeinaczanie faktów. Jest właśnie na każdy fałsz i każdą niesprawiedliwość wyczulony. Dzięki tym cechom jego osobowości Fundacja cieszy się dużym prestiżem i zaufaniem setek ludzi. Najczęściej znajdujących się w rozpaczliwej dla siebie sytuacji, którzy szukają pomocy w fundacji LEX NOSTRA. Pomocy, która wcześniej zawiodła w wielu innych miejscach i instytucjach.


Zainteresowanych tym, do jakich skandalicznych kroków posunęła się Pani Anna Mania – odsyłam do raportu zamieszczonego na profilu Fundacji. Oczywiście kontrolerka – sadystka, bo inaczej nie potrafię się do jej zachowania odnieść, będzie tłumaczyć, że robiła to zgodnie z prawem, z jej uprawnieniami. Być może tak. Doskonale jednak wie, że bywają sytuacje, kiedy prawo jest nieludzkie. I ona właśnie realizowała przepisy w ich nieludzkim wydaniu, w pełnym poczuciu swej urzędniczej wielkości, nasyconej aroganckim lekceważeniem naturalnych próśb kontrolowanej Fundacji.


Skąd się biorą tacy ludzie?! Kiedy zdesperowany Maciej Lisowski przekazał skargę do jej zwierzchników, z wnioskiem o odwołanie Jej z tej kontroli, wykonała krok niebywały, którego nikt z czytelników nie zgadnie. Bo to krok szokujący. Nie mieszczący się właściwie w zdrowej wyobraźni. Mianowicie, złożyła pisemny meldunek na policję, że autor zażalenia naruszył prawo – znieważył Panią Annę Manię. Dlatego domaga się jego ścigania z kodeksu karnego.  


Wracając na chwilę do jednej z poprzednich moich uwag. Nachodzą mnie wątpliwości, czy dobrze zrobiłem, pomijając kwestię rozsądku Pani Anny Mani.   

.

Autor bloga

JACHOWICZ

Jerzy Jachowicz

Polski dziennikarz, publicysta. Przed 1989 działał w opozycji demokratycznej ("Solidarność"). W latach 1989-2005 był dziennikarzem "Gazety Wyborczej", jednym z prekursorów dziennikarstwa śledczego w Polsce. Zajmował się głównie problematyką przestępczości zorganizowanej i jej powiązań z dawnym aparatem bezpieczeństwa PRL.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook