Jedynie prawda jest ciekawa


Pani profesor oznajmia

21.01.2012

"Na pozycję lidera w segmencie tygodników opinii wróciło "Uważam Rze" (Presspublica) ze średnim rozpowszechnianiem płatnym razem 131 635 egz." - portal Press.pl.

Na drugie miejsce spadła "Polityka" wynik 130 046 egz. (spadek w skali roku o 7,7 proc. wobec listopada 2010 roku). Trzeci jest "Wprost" - 124 903 egz. (spadek w skali roku o 4,3 proc.). W wypadku "Uważam rze" porównanie poziomu sprzedaży w skali roku jest niemożliwe bo pismo ukazuje się dopiero od jedenastu miesięcy.

Wszyscy czytelnicy portalu Steczyk.info wiedzą, że jestem publicysta "Uważam rze" ale nie cytuję danych o sukcesie "Urz" z czystej próżności. Po prostu przypomniałem sobie niedawny tekst profesor Krystyny Skarżyńskiej , która na łamach "Gazety wyborczej" zastanawiała się dlaczego nie wszyscy zakochani są w Jerzym Owsiaku i jego wielkiej zimowej zbiórce Świątecznej pomocy. I oto zasłużona pani psycholog znalazła wyjaśnienie proste acz nie nienowe. Prawicowcy krytykują Owsiaka bo sami są kiepscy i chorzy z nienawiści. Ale posłuchajmy samej Pani profesor

Średnie i młode pokolenie prawicowych publicystów ma wysokie mniemanie o własnych możliwościach intelektualnych i cnotach moralnych. Ale niestety, ich wysoka samoocena niezbyt się potwierdza w konfrontacji z rzeczywistością. Przegrywają na rożnych frontach: popierani przez nich politycy przegrywają kolejne wybory, ich gazety tracą czytelników, tracą wpływy i pieniądze. Wygrywają inni, nie oni. Ich rozdęte ego krwawi.

Jak do teorii Pani profesor pasują sukcesy "Uważam rze"? Wygodna teza się rozsypuje?

A może lepiej przyjąć ,że krytyki mają jakieś podstawy ideowe i ktoś kto krytykuje Jerzego Owsiaka nie musi koniecznie być oszalałym frustratem?

Pani profesor przypomniała mi czasy lat 90. gdy powszechnym poglądem polityków Unii Wolności było przekonanie, że są nielubiani z racji zazdrości innych partii jakie nie są tak mądre i nie mają równie błyskotliwych fachowców.

Jak skończyła nieboszczka Unia Wolności? Starsi dobrze wiedzą a młosdsi niech sprawdzą w wikipedii.

Piotr Semka

Autor bloga

Piotr Semka

Polski publicysta i dziennikarz. Prowadził wraz z Jackiem Kurskim program "Refleks". Był współautorem programu "Warto rozmawiać" w TVP.

Najczęściej czytane na blogu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook