Jedynie prawda jest ciekawa


Juliusz Braun znowu w akcji

15.12.2011

To było 4 czerwca 1992 roku. Ta data - i słusznie - kojarzy się wielu z Państwa z dniem obalenia rządu Jana Olszewskiego. Ale akurat na ten sam dzień rano komisja sejmu do spraw kultury i środków masowego przekazu zaprosiła na swoje posiedzenie nowo mianowanego szefa telewizji publicznej Zbigniewa Romaszewskiego.

Pięć dni wcześniej wyemitowano w TVP program "Refleks" (Jacka Kurskiego i mojego autorstwa) poświęcony przygotowywanej  lustracji.

W programie Krzysztof Wyszkowski zwrócił w tym kontekście uwagę na dziwne wypowiedzi szefa MSZ Krzysztofa Skubiszewskiego, który zasugerował rychłe wycofanie się ze służby publicznej i uznał to za potwierdzenie pogłosek o współpracy z SB. Na sejmowej komisji z agresywnym atakiem na telewizję za program wystąpił ówczesny poseł Unii Demokratycznej Juliusz Braun.

Romaszewski nie chcąc zaczynać współpracy z sejmem od awantury wykonał w jego opinii pojednawczy gest i zadeklarował, że program obejrzy , wyrobi sobie na jego temat zdanie a póki co zawiesza jego nadawanie aż do wyjaśnienia watpliwości. Pech chciał jeszcze tego samego dnia Romaszewskiego odwołano na fali post-teczkowej dintojry a nowy prezes- ulubieniec Wałęsy-Janusz Zaorski skwapliwie zawieszenie programu utrzymał a po pewnym czas po cichu go zdjął raz na zawsze z anteny.

Teraz po 19 latach Juliusz Braun sam jest w roli szefa TVP i skwapliwie kontynuuje swoja role strażnika czci niektórych politycznych sław. Przeprasza w imieniu TVP za to, że w programie Jana Pospieszalskiego odważono sie dyskutować o od lat znanym dokumencie wskazującym na bardzo dziwne wypowiedzi prof. Bronisława Geremka. Histeria wokł tego programu to przykład jak próbuje sie tworzyć praktyczna cenzurę wokół prób dyskusji o jednej z ważnych postaci najnowszej historii Polski. Tradycyjnie próbę analizy dokumentów przedstawia się jako opluwanie i podłość. Te same argumenty słyszeliśmy przy okazji publikacji książki o związkach Wałęsy z SB autorstwa duetu Sławomir Cenkiewicz i Piotr Gontarczyk czy biografii Wałęsy pióra Pawła Zyzaka.

A powagę sytuacji pogłębia fakt, ż na straży niezależności i swobody myślenia dziennikarzy TVP zostal postawiony akurat Juliusz Braun, który faktycznie zniszczył program "Reflex". Z takim prezesem telewizji publicznej na Woronicza - programowi Janka Pospieszalskiego znów grozi zniknięcie z anteny.

Piotr Semka

Autor bloga

Piotr Semka

Polski publicysta i dziennikarz. Prowadził wraz z Jackiem Kurskim program "Refleks". Był współautorem programu "Warto rozmawiać" w TVP.

Najczęściej czytane na blogu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook