Jedynie prawda jest ciekawa


Jak zwykle nic się nie stało?

30.05.2012

Prezydent USA chciał uczcić udział Jana Karskiego , słynnego Polaka w ratowaniu Żydów, a przytoczył sformułowanie o „polskich obozach koncentracyjnych”. Na naszych oczach odbywa się teraz wyścig publicystów udowadniających, że nic złego się nie stało.

Sławomir Sierakowski, szef „Krytyki politycznej” tak oto uspokaja Polaków:

„Nie sądzę, żeby Obama nie wiedział, kto zorganizował obozy śmierci. Szczerze mówiąc, nie sądzę, żeby ktokolwiek mówiąc o polskich obozach śmierci, uważał, że zorganizowali je Polacy. Nie sądzę też, żeby ktokolwiek z powodu takich sformułowań dał się wprowadzić w błąd. Gdyby tak było, MSZ powinien zająć się najpierw polskimi lekturami szkolnymi. Otwieram swoje siedemnaste wydanie w nakładzie 200.000 egzemplarzy „Medalionów” Nałkowskiej i czytam: „Nie dziesiątki tysięcy i nie setki tysięcy, ale miliony istnień człowieczych uległy przeróbce na surowiec i towar w polskich obozach śmierci. Oprócz szeroko znanych miejscowości, jak Majdanek, Oświęcim, Brzezinka, Treblinka, raz po raz odkrywamy nowe, mniej głośne.” Czyżby Nałkowska już wówczas uległa wrogim, antypolskim stereotypom?

Co z tego, że znana pisarka użyła tuż po wojnie terminu „polskie obozy koncentracyjne”. 65 lat temu odpowiedzialność Niemców za obozy była tak oczywista, że Nałkowska mogła śmiało użyć określenia polskie na określenie geograficzne miejsca kaźni i nikt nie wpadłby na pomysł, aby łączyć kacety z Polską.

 

Problem jest aktualny dziś, gdy młodzi ludzie z Ontario czy Andaluzji nie wiedzą, że Polska w czasie wojny była okupowana.  Dlatego utożsamiają Polskę w czasie wojny z grupą państw kolaboracyjnych, współdziałających z Hitlerem, jak Słowacja czy Chorwacja. I dlatego słysząc to określenie trzeba protestować. Sierakowski powołując się na Nałkowską udaje, że nie rozumie o co chodzi. Zbyt wysoko cenię jego spryt, aby uwierzyć, że akurat w tej sprawie nic nie rozumie. Nie rozumie, bo nie uważa problemu za coś istotnego. A to już zupełnie inna sprawa.

Autor bloga

Piotr Semka

Polski publicysta i dziennikarz. Prowadził wraz z Jackiem Kurskim program "Refleks". Był współautorem programu "Warto rozmawiać" w TVP.

Najczęściej czytane na blogu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook