Jedynie prawda jest ciekawa


Ciemnota równie groźna jak obrażanie islamu

14.09.2012

- Dziś wojnę może rozpętać byle głupek – pisze komentator „Gazety Wyborczej” odnośnie fali antyamerykańskich zajść, jakie wywołał wpuszczony na portal You Tube filmik znieważający Mahometa.

Co do głupoty i braku wyobraźni islamofoba z Kalifornii – zgoda.  Ktoś, kto wysyła w świat sieci film obrażający w prostacki sposób postać czczoną przez setki milionów ludzi – jest delikatnie mówiąc niemądry. Akurat chrześcijanie walczący o szacunek dla swoich uczuć religijnych nie mają powodu, by przyłączać się do tych, którzy dla zasady bronić będą „wolność twórczą ” internauty z Kalifornii.

Ale sprowadzanie sprawy wyłącznie do ponurej refleksji nad zdolnym do podpalenia świata portalem Youtube nie wyczerpuje tematu. Ktoś te tłumy islamistów na ulicach Dhaki czy Kairu wezwał do obrony czci Mahometa i ktoś ich nie poinformował, że to nie jest jakaś nowa superprodukcja Hollywoodu tylko filmik, jaki może wykonać każdy amator.

Gazeta Wyborcza” wydaje się bezradna wobec zjawiska tłumów palących flagi amerykańskie i w wypadku Libii mający na sumieniu ambasadora USA i tylko relacjonuje dwa dominujące stanowiska w zachodnich mediach: „>>wolności ekspresji<< nic nie może ograniczać” i tych, którzy mówią „muzułmanie mają prawo się oburzać –winni są głupcy którzy ich prowokują”.

Całość wieńczy banalna uwaga, że głupcy dziś mogą podpalić świat.

A teraz warto zadać pytanie, którego zbrakło. Czy prócz tych dwóch postaw nie ma jeszcze trzeciej drogi?

Tych, którzy potępiają niemądre obrażanie czyichkolwiek uczuć religijnych, a jednocześnie nie boją się wskazywać, że ślepy antyamerykanizm to choroba świata islamu.

Czy zachodnia prasa jest równie współczująca dla chrześcijan oburzających się na bluźnierstwa Dody czy prawosławnych oburzonych profanacją Soboru Chrystusa Zbawiciela przez „Pussy Riots”.

Już ręka boli od opisywania podwójnej miary w stosunku do obrażania uczuć muzułmanów i w stosunku do sytuacji gdy obraża się symbole chrześcijańskie.

Wszystko to nie wyjaśnia pytania, dlaczego muzułmanów tak łatwo pchnąć do antyamerykańskich zajść i świętowania mordu na amerykańskim ambasadorze. I pytania czy unikać pytań o ciemnotę tłumu, który idzie za nienawistnym hasłem przy byle jątrzącym filmiku z internetu, jaki wykorzystali za pretekst do zajść ci, którzy z islamu czynią religię nienawiści.

Piotr Semka

 

 

 

 

Autor bloga

Piotr Semka

Polski publicysta i dziennikarz. Prowadził wraz z Jackiem Kurskim program "Refleks". Był współautorem programu "Warto rozmawiać" w TVP.

Najczęściej czytane na blogu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook