Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Apostazja czyli odstąpienie

23.05.2012

Próba powtórzenie przez Palikota gestu Lutra nie wywołała efektu.

Dla katolików nawet parodiowanie aktu opuszczenia kościoła jest bezbrzeżnie smutne. Dla lewicy Palikot jest zbyt burleskowy i obawiają się, że jego happeningi ośmieszają antyklerykalizm.

Jak to sformułował ze smutkiem jeden z agnostyków w TVN: - Kto jeszcze będzie chciał dokonać apostazji po takich wygłupach? Fakt faktem - o ile "Gazeta Wyborcza" publikowała w ostatnich miesiącach teksty z bardzo dokładnymi instrukcjami jak przeprowadzić apostazję w kancelarii parafialnej, to winiarz z Biłgoraja przyklejając po prostu swoje ogłoszenie do drzwi kościoła franciszkanów wykonał jedynie efektowną demonstrację ale w sensie prawno-kanonicznym nic w swoim stosunku do Kościoła nie zmienił. Zresztą co zabawne Palikot choć swoją konferencję prasową zwołał przed pałacem arcybiskupów krakowskich na franciszkańskiej 3, to już zlękł się biskupich Stróży i swój manifest apostazyjny wolał przykleić do drzwi świątyni franciszkanów - zakonników znanych z wyjątkowej łagodności.

Mało kto wreszcie zwrócił uwagę na jeszcze jeden aspekt akcji Palikota.

Trzy tygodnie temu 1 maja  Janusz Palikot ogłosił w sali kongresowej manifest walki z bezrobociem i lewicowy program stymulowania produkcji poprzez fabryki państwowe. Milioner wydal sporo pieniędzy na kampanię plakatowa lansującą obietnicę "zero bezrobocia". Dosłownie żadne z mediów nie potraktowały serio jego manifestu socjalnego wygłoszonego 1 maja.

Teraz ucieczka w stary, sprawdzony antyklerykalizm jest dowodem na kompletna porażkę próby wykreowania Ruchu Palikota na partię wykluczonych i bezrobotnych.

I to jest najbardziej bolesna i niewygodna dla Palikota okoliczność jego nowych antyklerykalnych wygłupów pod Kurią w Krakowie.

Piotr Semka

Autor bloga

Piotr Semka

Polski publicysta i dziennikarz. Prowadził wraz z Jackiem Kurskim program "Refleks". Był współautorem programu "Warto rozmawiać" w TVP.

Najczęściej czytane na blogu

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook