Jedynie prawda jest ciekawa


Apostazja czyli odstąpienie

23.05.2012

Próba powtórzenie przez Palikota gestu Lutra nie wywołała efektu.

Dla katolików nawet parodiowanie aktu opuszczenia kościoła jest bezbrzeżnie smutne. Dla lewicy Palikot jest zbyt burleskowy i obawiają się, że jego happeningi ośmieszają antyklerykalizm.

Jak to sformułował ze smutkiem jeden z agnostyków w TVN: - Kto jeszcze będzie chciał dokonać apostazji po takich wygłupach? Fakt faktem - o ile "Gazeta Wyborcza" publikowała w ostatnich miesiącach teksty z bardzo dokładnymi instrukcjami jak przeprowadzić apostazję w kancelarii parafialnej, to winiarz z Biłgoraja przyklejając po prostu swoje ogłoszenie do drzwi kościoła franciszkanów wykonał jedynie efektowną demonstrację ale w sensie prawno-kanonicznym nic w swoim stosunku do Kościoła nie zmienił. Zresztą co zabawne Palikot choć swoją konferencję prasową zwołał przed pałacem arcybiskupów krakowskich na franciszkańskiej 3, to już zlękł się biskupich Stróży i swój manifest apostazyjny wolał przykleić do drzwi świątyni franciszkanów - zakonników znanych z wyjątkowej łagodności.

Mało kto wreszcie zwrócił uwagę na jeszcze jeden aspekt akcji Palikota.

Trzy tygodnie temu 1 maja  Janusz Palikot ogłosił w sali kongresowej manifest walki z bezrobociem i lewicowy program stymulowania produkcji poprzez fabryki państwowe. Milioner wydal sporo pieniędzy na kampanię plakatowa lansującą obietnicę "zero bezrobocia". Dosłownie żadne z mediów nie potraktowały serio jego manifestu socjalnego wygłoszonego 1 maja.

Teraz ucieczka w stary, sprawdzony antyklerykalizm jest dowodem na kompletna porażkę próby wykreowania Ruchu Palikota na partię wykluczonych i bezrobotnych.

I to jest najbardziej bolesna i niewygodna dla Palikota okoliczność jego nowych antyklerykalnych wygłupów pod Kurią w Krakowie.

Piotr Semka

Autor bloga

Piotr Semka

Polski publicysta i dziennikarz. Prowadził wraz z Jackiem Kurskim program "Refleks". Był współautorem programu "Warto rozmawiać" w TVP.

Najczęściej czytane na blogu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook