Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Państwo w moralnej panice

09.01.2014

Pozostaje mieć nadzieję że zanim absurdy zostaną wdrożone w życie wybuchnie panika na inny temat i sprawa sobie spokojnie przyschnie.

W Nowy rok weszliśmy w życiu publicznym najgorzej jak można – klasycznym przykładem paniki moralnej.
W największym skrócie jest to zjawisko medialno-społeczne, w którym najpierw występuje przykuwające uwagę ludzi, zazwyczaj tragiczne, zdarzenie inicjujące. Katastrofa drogowa spowodowana przez pijanego kierowcę. Zawalenie się zaśnieżonego dachu. Pożar budynku socjalnego. Zamieszki wywołane przez pseudokibiców – ot tylko kilka przykładów z ostatnich lat.

W następnej sekwencji media nakręcają emocje – bo z tego żyją. Sprawa wałkowana jest na sto sposób, analizowana, komentowana, są komentowane analizy i analizowane komentarze. Następuje również wysyp doniesień o podobnych przypadkach. Bo to że gdzieś tam jakiś pijak spowodował wypadek w którym „tylko” ktoś został ranny to nie jest news – ale bezpośrednio po Kamieniu Pomorskim to już news jest. 
Na przeciętnego odbiorcę mediów spada więc lawina informacji, które wcześniej nie istniały w jego świadomości. W tym wypadku – nagle, od Nowego Roku – dzieje się na drogach jakaś totalna masakra. Czy tak jest w istocie czy nie, nie ma żadnego znaczenia. Problem może być faktycznie poważny, a może być i wydumany. Może narastać a może być wręcz przeciwnie. Tak był np. w wypadku pseudokibiców, gdy histeria i nagonka medialna wybuchła akurat przy wyraźnym trendzie poprawy bezpieczeństwa na stadionach.

Jak jest w rzeczywistości to nieistotne – w świadomości społecznej pojawia się PROBLEM. I rosnący nacisk by go rozwiązać. Tego nie da się uniknąć. W państwie dobrze funkcjonującym i dbającym o dobro wspólne w tym momencie z szuflad powinny wyjechać analizy ekspertów, zbiory danych, przykłady z innych krajów – i spokojnie opracowane na ich podstawie systemowe rozwiązania (które być może kiedyś trzeba było odłożyć ad acta bo brakowało woli politycznej – a teraz wola zaistniała, więc można skorzystać).

U państwie takim jak nasze trwa licytacja wymyślanych na kolanie absurdów z gatunku niesławnej pamięci kastracji chemicznej czy prohibicji hazardowej. Ów wyścig na absurdy jednym śmiałym posunięciem wygrał oczywiście premier z obowiązkiem wożenia alkomatu w każdym samochodzie. Szkoda że nie wpadł na pomysł noszenia przy sobie przez każdego obywatela kodeksu karnego – co z miejsca wyeliminowałoby wszelką przestępczość.

Pozostaje tylko mieć nadzieję że zanim absurdy zostaną wdrożone w życie wybuchnie panika na inny temat i sprawa sobie spokojnie przyschnie.

Oczywiście marna to nadzieja obywatela państwa, które zamiast mieć strategię i rację stanu miota się od przypadku do przypadku. Biega po dachach mierząc grubość zalegającego śniegu by stamtąd biegać trójkami do szkół sprawdzać czy nauczyciele nie chodzą w koszach na głowach, zanim to skończy rzuca się do masowych kontroli autobusów by następnie ignorując prawo zamykać sklepy z dopalaczami, po drodze jeszcze tylko pozamyka stadiony, zamontuje alkomaty na każdej hulajnodze i tak da capo al fine. Do następnej katastrofy.

Marcin Horała

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku. 

Autor bloga

horała

Marcin Horała

Prawnik, politolog, radny miasta Gdyni

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook