Jedynie prawda jest ciekawa


Protest w obronie szkół

28.05.2012

30 maja w Gdańsku, koło Urzędu Wojewódzkiego odbędzie się pikieta-manifestacja.

Jej organizatorem jest Koalicja na Rzecz Polskiej Szkoły, którą w Regionie Gdańskim stanowi kilkanaście organizacji solidarnościowych, niepodległościowych, młodzieżowych, w tym Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.

Dlaczego ten protest?
Mimo upływu miesiąca premier Donald Tusk nie odpowiedział na petycję, którą 25 kwietnia przedstawiciele Koalicji składali na ręce Wojewody Pomorskiego. W tym dokumencie upomnieliśmy się przede wszystkim o właściwe nauczanie historii w polskich szkołach. Domagaliśmy się uchylenia rozporządzeń Ministra Edukacji Narodowej o podstawie programowej oraz ramowych planów nauczania.

Cele te dalej pozostają aktualne. Uważamy, że uczniowie i ich rodzice poniosą bezpośrednie konsekwencje tych wyjątkowo źle, pospiesznie wprowadzanych zmian (a nauczyciele – kolejny powód do frustracji). Zwracaliśmy i zwracamy uwagę, że ograniczenie treści z historii doprowadzi do ograniczenia tożsamości narodowej młodych Polaków. Nie ma na to zgody środowisk, które między innymi w Sierpniu 1980 roku upomniały się o pełną prawdę historii, o kształcenie i wychowanie młodych Polaków w duchu tradycji dziedzictwa, kultury, tożsamości narodowej.

Radykalne zmiany w systemie nauczania dotyczą także innych przedmiotów, w tym języka polskiego, WOS-u, biologii, chemii, fizyki, geografii. Pozbawienie uczniów pierwszej klasy liceów ogólnokształcących i techników dalszego kształcenia ogólnego na rzecz jednokierunkowego rozwoju może negatywnie skutkować załamaniem dalszej kariery edukacyjnej, zawodowej, życiowej.

Domagamy się, o co występowaliśmy w szeregu pism i petycji do Rządu RP, także o zahamowanie procesu likwidacji/przekształceń szkół i przedszkoli – tym bardziej w obliczu wprowadzenia od 2014 roku obowiązku szkolnego od szóstego roku życia. Zamiast likwidacji potrzebne jest często otwieranie nowych przedszkoli.

Jest też szereg spraw, z którymi borykają się nauczyciele: nadmierna biurokracja, dodatkowe godziny niepłatne, brak zatrudniania doradców zawodowych. Coraz mniej w ogóle jest pieniędzy na rozwój oświaty.
Zwracamy uwagę, że droga kolejnych, pospiesznych zmian w oświacie prowadzi polską edukację donikąd. Że oświata jest dobrem całego narodu, gwarancją naszej tożsamości i systematycznego rozwoju. Zaś konstytucyjną odpowiedzialność za jej stan ponosi Rząd RP. No właśnie, ponosi…

Wojciech Książek

Autor bloga

ksiazek

Wojciech Książek

Przewodniczący „Solidarności” oświatowej Regionu Gdańskiego, Wiceminister Edukacji Narodowej w latach 1997-2001

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook