Jedynie prawda jest ciekawa


Niezależność intelektualna nauczyciela, wykładowcy

08.06.2014

Niedawno dłużej zastanawiałem się nad znaczeniem uczciwości intelektualnej nauczycieli, wykładowców, znaczeniem ich autoświadomości, znajomości odpowiedzi na pytanie: KIM JESTEM?

Powodem była lektura wywiadu z profesorem Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Gdańskiego, Stefanem Chwinem („Gazeta „Trójmiasto” z 30 maja 2014 r.) i wykazywana niezależność myśli intelektualisty. Profesor bowiem precyzyjnie punktował, a właściwie diagnozował sytuację po wyborach do europarlamentu, czy przed uroczystościami XXV-lecia od wyborów z 1989 roku. Studził nastroje uwagami, że rządzący popełniają kilka zasadniczych błędów. Jednym z pierwszych jest: „Zbyt silne przyciskanie do muru w dążeniu do szybkiej zmiany obyczajów w Polsce i w Europie (…) Przez sporą część Polaków jest to odbierane jako ranienie uczuć”. 

To ważna konstatacja. Społeczeństwo nie chce jakiejś proeuropejskiej (zresztą co to znaczy) unifikacji na siłę. Zachowuje dystans wobec chociażby takich wyników konkursu Eurowizji, jak w tym roku. To rodzi bunt, pytanie, quo vadis Polsko? Ten niepokój o odchodzenie od tradycji, wartości wzmagają, co podkreśla St. Chwin, wydarzenia wokół Ukrainy, czasami wręcz gorsząca twarz polityki Rosji. Widzi potrzebę dyskursu ogólnospołecznego na temat roli patriotyzmu, wartości, tożsamości narodowej.

Wśród błędów Profesor wskazuje także na problem prawie trzymilionowego bezrobocia (wliczając też tych, co wyjechali, to liczba jest jeszcze większa), na brak solidnych podwalin gospodarki. Ubolewa, że o tym prawie w ogóle nie mówi przy obchodach XXV-ecia. Jako kolejną dramatyczną bolączkę wykazuje niewolnictwo bankowe, czyli tzw. pętlę kredytową, w którą na około 35 lat wpadają najczęściej ludzie młodzi, zaciągający kredyty na zakup mieszkań. Pewnie problem zna bliżej, słysząc tego typu uwagi na korytarzach uczelni, gdy młodzi ludzie stawiają dramatyczne pytania, co robić dalej? Jak i gdzie żyć? Przecież nie wszyscy z uśmiechem powiedzą do kamery, że fajnie jest w Polsce, fajne jest szkoła, studia. A potem? A potem się wyjedzie…

Stąd Stefan Chwin wskazuje, że właśnie taki rozziew między oficjalnością, by nie rzec, propagandą usłużnych mediów, a rzeczywist6ością, tworzy miejsce dla takich bytów, jak stronnictwo Janusza Korwina-Mikke, przedstawiający państwo jako złodziei, które ograbia obywateli. Nie miałby jednak elektoratu, nie miałby milionowych wejść na swój blog, gdyby nie poczucie oszukania, szczególnie młodych ludzi. 

W tym wywiadzie istotne są nie tylko wypowiedziane treści, ale taki nonkonformizm intelektualisty. W takim dobrym, inteligenckim wydaniu. Zwracam na to uwagę, bo powinien to być zbiór cech, które posiada większość nauczycieli-wykładowców. Osób myślących, wolnych, niezależnych, Ktoś powiedział, że tylko człowiek, który wie, kim jest, będzie zarazem wiedział, dokąd pójść. Także w tej niezwykłej przygodzie pedagogicznej, jaką jest jego spotkanie z grupa uczniów czy studentów. Żeby każdemu z nich pomóc odnaleźć odpowiedź na pytanie: Kim Jestem? i Dokąd chcę iść? Czyli dać świadomość korzeni i przypiąć skrzydła do lotu. Oby ciekawego, pięknego, tak jak polski orzeł. I to w koronie.

Wojciech Książek 

Ps. Trochę niezauważenie odbył się pogrzeb jednego z najwybitniejszych polskich prozaików – Marka Nowakowskiego. Cicho było o tym w mediach - nie był „pieszczochem” władzy, podobnie jak wcześniej Zbigniew Herbert… Oprócz wspaniałych opowiadań, nowel, które warto, aby w ramach lektur dodatkowych przypominali uczniom poloniści, wypowiadał się dosyć krytycznie o obecnej rzeczywistości. Warto, abyśmy zapamiętali – w tym ludzie identyfikujący się z NSZZ „Solidarność”, właśnie w ramach owej uczciwości intelektualnej, chociażby słowa: „Powstała warstwa ludzi wywodzących się z „S”, która żyje w innym świecie i patrzy już inaczej na rzeczywistość. Oni weszli w szacowny krąg nowych elit. Ich sposób widzenia jest skrzywiony przez własne ambicje, gry, plany. Przeszłość traktują jako przedmiot manipulacji dla własnych celów. Oni są już inni. Liczy się tylko zimna, wykalkulowana ocena przeszłości z myślą o własnej przyszłości. Oni nie znaleźliby wspólnego języka z robotnikami” (pewnie z dużą częścią nauczycieli – też nie)

Autor bloga

ksiazek

Wojciech Książek

Przewodniczący „Solidarności” oświatowej Regionu Gdańskiego, Wiceminister Edukacji Narodowej w latach 1997-2001

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook