Jedynie prawda jest ciekawa


Batalia oligarchów w… Sądzie Najwyższym

20.01.2012

Przypadkowo przed Sądem Najwyższym w Londynie toczy się proces który może wykazać inność kultury europejskiej od chrześcijańskiego pojmowania sprawiedliwości.

Financial Times na pierwszej stronie oznajmia „Oligarch battle. Abramovich branded ‘dishonest’” i opisuje proces, jaki przed brytyjskim Sądem Najwyższym wytoczył Borys Bierezowski Romanowi Abramowiczowi. Otóż Bierezowski oskarża Abramowicza o to, że „zastraszył” jego i w efekcie musiał on sprzedać swoje udziały w syberyjskich polach naftowych i gazowych i żąda rekompensaty w wysokości 6,5 mld dolarów. Gdyż to właśnie Bieriezowski, wykorzystując swoje relacje z prezydentem Borysem Jelcynem, umieścił giganta naftowego Sibneft na liście prywatyzacyjnej, która swap’owała udziały akcyjne za zaciągnięte długi. Tak wymyślona inżynieria finansowa spowodowała „sprywatyzowanie” gospodarki Rosji w połowie lat 90-tych i wykreowała radziecką klasę oligarchów, którzy z dnia na dzień stali się właścicielami tego ogromnego kraju.

W efekcie procesu opisywane są mafijne sposoby rozkradania krajów postkomunistycznych, w których - jak opisuje Jane Croft - Abramowicz za polityczną protekcję zapłacił Berezowskiemu 2,3 mld dolarów(„krysha”). Zeznania przed sądem opisują zarówno gotówkowe płatności na rzecz moskiewskiego klubu Berezowskiego w wysokości milionów funtów, jak i zapisane rozmowy między oligarchami na lotnisku Le Bourget. Światło dzienne ujrzały szczegóły lotu helikopterem Abramowicza do kurortu narciarskiego Megeve w celu omówienia szczegółów płatności 1,3 mld dolarów dla Berezowskiego. Jak w obronie swojego klienta nakreślił Lord Sumption, Berezowski przedstawiał siebie jako „centralną niezbędną postać w każdym przedsięwzięciu… które on dotknął”.

Ponadto sądowi w celu ustalenia faktów udało się uzyskać zeznania najbogatszych ludzi świata, którzy wzbogacili się na postkomunistycznej transformacji w tym bilionera Olega Deripaskę i Davida Reubena. No cóż pamiętam, że pod koniec lat dziewięćdziesiątych czytałem w zamieszczonym przez Financial Times liście opinię, że tania wyprzedaż polskich przedsiębiorstw jest najprawdopodobniej ceną jaką nasz kraj płaci za możliwość przynależności do wyższego kręgu cywilizacyjnego. Dlatego z zainteresowaniem czekam na wypowiedz sądu w Londynie w opisywanej sprawie.

Przypadkowo na tej samej drugiej stronie FT, a powyżej tekstu „Abramoich tagged ‘dishonest’. Extraordinary court battle nears climax”, jest inny artykuł na temat wartości i sytuacji kraju postkomunistycznego: „Influence of Church wanies amid left’s rise”. A w nim Jan Cienski opisuje jakim to wielkim postępem w Polsce jest sukces partii Palikota która była w stanie przyciągnąć „katolikosceptyków, wyborców społecznie tolerancyjnych i proeuropejskich”!!!

Niestety, ale zbitka tych dwóch artykułów powoduje, że zdziwię się bardzo jeżeli władza sądownicza stojąca na straży sprawiedliwości, w wyniku przeprowadzonego procesu, pozbawi majątków oligarchów i przekaże je prawowitym właścicielom, a winnych przestępstw pozbawi wolności ukazując wyższość kultury europejskiej nad wschodnim despotyzmem.

Niemniej jednak jeśli to nie nastąpi, to możemy w przyszłości być świadkami, że przed sądem w Polsce po pełnej implementacji proeuropejskiej cywilizacji, grupy bandytów będą się społecznie tolerancyjnie prawowały o sprawiedliwy podział zrabowanych łupów.

Cezary Mech
Agencja Ratingu Społecznego

Autor bloga

mech

Cezary Mech

Dr Cezary Mech jest absolwentem IESE, byłym zastępcą szefa Kancelarii Sejmu, prezesem UNFE, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, a obecnie prezesem ARS

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook